Çanakkale Çimenlik Kalesi koruma ve işlevlendirme önerisi
The conservationing and refunction proposal of Canakkale Cimenlik castle
- Tez No: 374511
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 567
Özet
Bu çalışma, Çanakkale şehrinde yer alan 16. yy. Osmanlı dönemi kalelerinden olan Çimenlik Kalesini konu etmektedir. Yapının korunarak gelecek kuşaklara sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi amacı ile; mevcut durumunun ve olası restorasyon imkanlarının tespiti ve uygun işlev araştırması; çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda Çimenlik Kalesinin günümüzdeki durumu incelenmektedir. Tarihi araştırmalar ve benzer yapılar ile yapılan karşılaştırmalı çalışmalar yardımı ile yapının özgün durumu araştırılarak elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ile uygun bir işlev belirlenerek bir restorasyon projesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is issued on Çimenlik Castle in Çanakkale , one of the 15 th century Ottoman buildings in Turkey. The aim of this study is the search for an appropriate function by analyzing the present condition and the restoration possibilities of the structure in order to conserve it for the future generations. The present condition Çanakkale Çimenlik castle is analyzed, its original condition is investigated by comperative study and historical analysis, by evaluating the results, an appropriate function is determined and a restoration project is proposed.