0-1 hedef programlama destekli bütünleşik AHP–VIKOR yöntemi: Hastane yatırımı projeleri seçimi
0-1 goal programming aided AHP–VIKOR integrated method: An application of hospital investment project selection
  1. Tez No: 374530
  2. Yazar: BURAK KARAMAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKAN ÇERÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kaynakların sınırlı olduğu günümüz dünyasında buna karşılık ihtiyaçlar sınırsız olarak görünmekte, ve bu gerçek bizi sınırlı kaynakları doğru ihtiyaçlara atamaya mecbur bırakmaktadır. Karşılanması gereken ihtiyacın büyüklüğü nispetinde atanması gereken kaynak miktarı da artmakta, bu doğrultuda problemin doğru şekilde çözümü daha da önemli hale gelmektedir. Yapılan çalışmada belirli kısıtlar altında hastane projeleri seçimi problemi ele alınmıştır. Çalışma içerisinde, proje seçim probleminin yapısında bulunan birçok kriteri, çözüme yansıtabilmek amacıyla, çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılmıştır. Çok kriterli karar verme yöntemlerinin uygulaması sonrasında bu kararlara göre kaynak atamasını gerçekleştirmek amacıyla bir hedef programlama modeli kurulmuştur. Bu model sayesinde probleme özel bazı politikalar hedefler şeklinde çözüme katılabilmiştir. Entegre edilmiş bu yöntemlerin, kısıtlar altındaki çok kriterli karar verme problemlerinin çözümünde etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the modern day where demands are seen as unlimited in comparison with sources, allocation of these sources to the right demands is an obligation. As the demand that should be met grows, the source that should be allocated grows at the same time which makes the problem more important. In this study hospital projects selection problem under particular constraints is addressed. In order to reflect the criteria to the solution, which lies on the problems nature, multi criteria decision making methods are used. A mathematical model has built. With the help of the model, problem specific constraints are involved to the solution. It is seen that the integrated method is efficient in solving the decision making problems under constraints.