Isı borulu hava ve su ısıtma amaçlı güneş kollektörlerinin tasarımı imalatı ve deneysel incelenmesi
The design, production and the experimental analysis of solar collectors which have pipe, air and water heating systems
  1. Tez No: 374529
  2. Yazar: TUĞBA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Güneş enerjili sistemler daha çok, kullanma sıcak suyu hazırlama amaçlı olarak düşünülmekte ve kullanılmaktadırlar. Hava ısıtma kollektörleri yeni yeni kullanım alanları bulmaya başlamıştır. Bu çalışmada; hem konut ısıtmasında hem de kullanım sıcak suyu hazırlanmasında kullanılabilecek ısı borulu iki farklı kollektör hazırlanmış ve bunların verimleri araştırılmıştır. Tarafımızdan tasarlanan bu sistemlerde; ısı borulu güneş kollektörleri ile güneşten alınan güneş enerjisi, ilk kollektörde hava ısıtma amaçlı ikinci kollektörde de su ısıtma amaçlı olarak tasarlanarak yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda su ısıtma amaçlı sistemden %72, hava ısıtma amaçlı sistemden de %74 verim elde edilmiştir. Bu sonuç, ileri teknolojiler kullanmadan, herkes tarafından kolayca yapılabilecek bir sistem olması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Solarenergy systems are considered to use for preparing hot water more. Air heatingcollectorsbeginto findnew areas. In this study; two different heat pipe collectors are prepared and their efficiency are investigated for both in residential heating and domestic hot water. Inthis systemdesignedby us, the solar energy which is taken from heat pipe solar collectors are designed for heating the air at first collector and heating the water at second collector. The gained efficiencies are %72 for water heating and %74 for air heating in the applied experiments. This result is important for a system that can be easily done by anyone without the use of advanced technology.