Konya Ereğli ilçesi ve civarında tahıllarda kök ve kök boğazı çürüklüğünün yaygınlığın ve nedensel etmenlerin belirlenmesi
Determination of root and crown rot disease prevalence and causal agents of cereals in Konya Ereğli and near counties
- Tez No: 374577
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, 2012-2013 buğday üretim sezonunda, Konya Ereğli ve çevre ilçelerdeki (Halkapınar, İsmil, Karapınar, Kulu) buğday tarlalarında, kök ve kökboğazı hastalığının çıkışı, yaygınlığı ve hastalık şiddeti ve buna neden olan fungal etmenler araştırılmıştır. Toplamda 60 tarla (47'si Ereğli ve 13'ü diğer ilçelerden) incelenmiş ve her tarladan tesadüfen 100 bitki toplanmıştır. Hastalık belirtisi gösteren bitkiler, hastalık değerlendirme skalasına göre skorlanmış ve laboratuvarda standart mikolojik izolasyonlar yapılmıştır. Ereğli ve diğer ilçelerdeki 60 tarladaki hastalık çıkışı, hastalık yaygınlığı ve hastalık şiddeti değerleri sırasıyla %34.7, %100 ve % 13.3 olarak bulunmuştur. Ancak Ereğli ilçesi için bu oranlar sırasıyla %36.8, %100 ve %14.4 oranlarında olmuştur. Örneklenen bitkilerden 3 farklı Fusarium türü (F. culmorum, F. equiseti ve F. oxysporum) izole edilmiş ve bunların 8 farklı buğday çeşidi (Adana-99, Bedesto, Çeşit, Esperia, Gerek 79, İkizce, ÖzkanbeyandTosunbey) üzerinde patojen oldukları anlaşılmıştır. Fusarium türleri içerisinde, diğer türlere göre virülensliği en yüksek (%20.2) türün F. culmorum türü olduğu saptanmıştır. Bunlara ilave olarak, sera koşullarında test edilen tüm buğday çeşitleri içerisinde, Esperia çeşidinin Fusarium türlerine %5.2'lik hastalık şiddeti ile en tolerant ve %13.7'lik hastalık şiddeti ile en duyarlı çeşitler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, root and crown rot diseases of wheat were investigated to determine disease incidence, prevalence, disease severity and causal fungal agents in wheat fields of Konya Ereğli and near counties (Halkapınar, İsmil, Karapınar, Kulu) in 2012-2013 growing season. Totally 60 fields (47 of Ereğli and 13 of other counties) were surveyed and 100 plants were collected in each field randomly. Symptomatic plants were scored according to disease rating scale and standard mycological isolations were done in laboratory. The disease incidence, prevalence and disease severity rates were 34.7 %, 100% and 13.3% in 60 fields of Ereğli and other counties respectively. However, these rates were 36.8 %, 100% and 14.4% for only in Ereğli county. Three Fusarium species (Fusariumculmorum, F. Equiseti and F. oxysporum) were isolated from the plants and they were to be pathogenic on 8 different wheat cultivars (Adana-99, Bedesto, Çeşit, Esperia, Gerek 79, İkizce, Özkanbey and Tosunbey). Among the Fusarium species, F. Culmorum was the most virulent one and the highest disease severity (20.2 %) was calculated from this species as compared to others. Moreover Esperia was the most tolerant (5.2 %) and Özkanbey was the most susceptible (13.7%) cultivars among the all wheat cultivars tested in greenhouse conditions.