Tavuk işletmelerinden ve tavuk etlerinden izole edilen Listeria spp.'ler üzerine ListexTM P100 bakteriyofajının etkisi
Effect of ListexTM P100 bacteriophage on Listeria spp's isolated from chicken enterprises and chicken carcassess
- Tez No: 374576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tavuk eti, diğer hayvansal kaynaklı proteinlerle karşılaştırıldığında pahalı olmadığı için birçok ülkede günlük diyetin önemli bir kısmını oluşturmakta ve zengin bileşimi nedeniyle pek çok gıda kaynaklı enfeksiyon ve intoksikasyona sebep olan gıdalar arasında bulunmaktadır. Bu çalışmada, tavuk işletmelerinden ve tavuklardan izole edilen Listeria spp.'ler üzerine, Listex P100 bakteriyofajının antlisterial etkisi araştırılmıştır. Çalışmada materyal olarak, Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren 3 farklı tavuk işletmesinden alınan 3'er adet tüm tavuk karkası, tavuk parçaları (göğüs, but, kanat), tavuk ciğeri, haşlama suyu ve yıkama suyu örnekleri kullanılmıştır. 2 tekerrürlü olarak yürütülen bu çalışmada toplam 42 örnek çalışılmıştır. Listeria izolasyonunda klasik kültürel yöntem olarak FDA seçilmiş ve seçici zenginleştirme besiyeri olarak PALCAM Agar kullanılmıştır Toplam 42 adet örnekte 31 adet Listeria spp. izole edilmiştir. Klasik yöntemle izole edilen 31 izolatın 8'i L.monocytogenes, 10'u L.innocua, 8'i L.welshimeri, 2'si L.seeligeri ve 3'ü L. ivanovii olarak belirlenmiştir. Tavuk örnekleri üzerine inoküle edilen Listeria spp.'ler üzerine fajın etkisi incelendiğinde de, Faj P100'ün 105 ve 106 pob/ml konsantrasyonlarında sırasıyla 0.6 ve 1.1 log kob/g oranında azalma, 107'lik konsantrasyonda 2.2 log kob/g azalma sağladığı görülmüştür. 108 en etkili konsnatrasyon olarak belirlenmiş ve 3.7 log kob/g azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chicken meat, which is not expensive compared to other animal-derived protein in many countries offers an important part of the daily diet; and because of its rich composition chicken meat is among many foods that cause food-borne infections and intoxication include. In this research, it is aimed to demonstrate the antilisterial affect of Listex P100 on Listeria spp.'s isolates from poultry enterprises running in the region of Cukuorova. Scalding tank water and cleaning water, three pieces of all chicken whole carcass and chicken body parts (thigh, breast, wing, liver) were used as materials. This study was conducted in two replications total of 42 samples were studied. FDA classical isolation method and selective enrichment plates PALCAM Agar have been used in isolation process. 31 pieces in total 42 samples of Listeria spp. was isolated. 8 strains of L.monocytgenes, 10 strains of L.inncoua, 8 strains of L.welshimeri, 2 strains of L.seeligeri and 3 strains of L.ivanovii were isolated by classical method from 31 isolates. When determining the affect od Listex P100 on Listeria spp.'s inoculated on chicken samples, It was seen that Phage P100 doses of 105, 106 and 10 7 POB/g resulted in reductions of 0.6, 1.1 and 2.2 log KOB/g of L. monocytogenes, respectively. the higher phage treatment of 108 POB/g was the most effective and resulted a 3.7-log KOB/g reduction in L. monocytogenes counts.