Niğde Altay Köyü'nde dil ilişkisi araştırması
Language contact studies in Altay villaga, Niğde
- Tez No: 509413
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bugün Türkiye'de sayıları 20.000'e yakın Kazak Türkünün yaşadığı varsayılmaktadır. Bu Kazaklar yaklaşık yetmiş sene önce Altay'dan Anadolu'ya göç etmişlerdir. 1935 yılında 20.000 kişi ile başlayan Kazak göçüyle; savaş, hastalık, açlık nedeniyle 1952 yılında Türkiye'ye ancak 1.400 kişi ulaşabilmiştir. Bugün Kazaklar Türkiye'de İstanbul'un Zeytinburnu ilçesi, Manisa'nın Salihli ilçesi, Niğde'nin Ulukışla ilçesi, Konya'nın İsmil-Ereğli ilçesi, Kayseri'nin Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri ve Aksaray'ın Sultanhan Köyü'nde yaşamaktadır. Bunların önemli bir kısmı kendi dil ve kültürünü korumaya devam etmiştir, ama üst dil olan Türkçenin etkisi altında konuşma dillerinde standart Kazakçadan farklı değişikler ortaya çıkmıştır. Niğde'nin Ulukışla ilçesinde Kazakların toplandığı Altay Köyü Kazak nüfusun bir arada yaşadığı yerlerden biridir. Bugün köyde 25 aile, 125 civarında Kazak yaşamaktadır. Bu köy Türkiye'deki sadece Kazak nüfusun yaşadığı tek köydür. Yine de ana dilleri olan Kazakçayla olan ilişkileri farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın odak noktası Türkiye Türkçesi ile Kazakça arasındaki ilişkinin araştırılması olmuştır. Bu nedenle tez çerçevesinde şu sorulara cevap aranmıştır: Altay Köyü Kazakçasının tipik özellikleri nelerdir? Toplum içinde dilin konuşulma durumu nedir? Türkiye Türkçesi arasında nasıl bir ilişki vardır? İki dil birbirlerini hangi açıdan, ne oranda etkilemektedir? Farklı nesiller arasında dil ilişkisinin izleri bakımından farklar var mıdır? Dil ilişkileri sonucunda Altay Köyü Kazakçası yok olma tehlikesi altında mıdır? Tez çerçevesinde bu sorulara cevap aranırken, dili ilişkileri Lars Johanson tarafından geliştirilen kopyalama modeli temelinde incelenmiştir. Dil ölümü ile ilgili olanlar ise konuyla ilgili literatür araştırmasıyla oluşturulan ölçütlere göre incelenmiştır. Bu tez çalışması için, bizzat köye giderek alan araştırması yapılmıştır. Orada yaşayan farıklı yaş gruplarından ses kayıtları alınmış, derlemeler üzerinde dil incelemesi yapılmıştır. Çalışma sonunda iki kardeş dilin bir arada yaşaması durumunda ortaya çıkan değişmeler ve Kazakçanın dil ölümü durumu hakkında genel bilgiler vermeye çalışılmıtır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is assumed that about 20,000 Kazakh Turks live in Turkey. These Kazakh people migrated from Altay to Anatolia about seventy years ago. Whereas in 1935, the migration of the Kazakhs started with 20.000 people, only 1400 Kazakh migrants could reach to Turkey in 1952 due to war, disease and hunger. Today, Kazakh people live in different districts of Turkey, such as Zeytinburnu in Istanbul, Salihli in Manisa, Ulukishla district in Nigde, Ismil-Eregli in Konya, Develi-Yahyalı-Yeshilhisar districts in Kayseri and Sultankhan village in Aksaray. A significant part of them continued to preserve their own language and culture. However, as Kazakh language is under the influence of Turkish, which is first tongue, there are different variations from the standard Kazakh spoken language. Altay Village, in the district of Ulukyshla in Nigde, is one of the places where the Kazakh population are gathered together. Today, there are about 25 families and around 125 Kazakhs living in the village. This village is the only village in Turkey, where only Kazakh people live. Nevertheless, there are differences in the relationship with the native language. The focus of this study was to investigate the relationship between Turkish and Kazakh languages. For this reason, the answers to the following questions were researched: What are the typical characteristics of Kazakh language of Altay village? What is the situation of spoken languages in the society? What is the relationship between Turkish language? How do two languages influence each other? Are there differences in the trace of language relationship between different generations? ,As a result of language relationship, is Altay Village's Kazakh language under the danger of extinction? While searching for the answers to these questions of the thesis, language associations are examined on the basis of the copying model developed by Lars Johanson. The ones related to the language extinction were examined according to the criteria established by the relevant literature survey. For this Thesis study, a field research was carried out, the voice recordings were taken from the different age groups' people living there, and a language examination was made on the collections. At the end of the study, we tried to give general information on the changes occurred between two kindred languages lived together and the condition of Kazakh language extinction.