Ana ürün mısır tarımında bazı çeşitlerde iki farklı bitki sıklığında tek ve çift sıralı ekim yöntemlerinin verim ve verim unsurlarına etkisi
Effects of single and twin row sowing methods in two different plant densities on yield and yield parameters of some corn cultivars under main cropping cultivation
  1. Tez No: 374579
  2. Yazar: ALİ LEVENT ÖZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 2011 yılında ana ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu çalışmada, farklı ekim sistemlerinde (tek ve çift sıra), iki farklı bitki sıklığında mısır bitkisinin verim ve verim unsurlarına etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada; 70 cm sıra arası uzaklığı ve 16 ile 20 cm sıra üzeri olacak şekilde tek sıra, 50 cm + 20 cm sıra araları uzaklığı ve 32 cm ile 40 cm sıra üzeri olacak şekilde çift sıra ekim yapılmıştır. Ekimde; Pioneer firmasının 31P41, KWS Türk Tarım Ticaret A.Ş. firmasının Kermess ve Monsanto firmasının DKC 5783 ve çeşitleri kullanılmıştır. Tek sıra ekimler, çift sıra ekimlerden istatistiki olarak önemsiz olmasına rağmen daha yüksek verim vermiştir. Koçanda tane ağırlığı, tek sıra ekimlerde çift sıra ekimlere oranla istatistiki olarak daha fazla çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Sıklığın artıp-azalması ve ekim yöntemleri tepe püskülü çıkış süresini, koçan püskülü çıkış süresini, bitki boyunu, sap kalınlığını, bin dane ağırlığını, koçan sayısını ve yaprak sayısını önemli derecede etkilememiştir. Bitki sıklığının artması, ilk koçan yüksekliği ve verimde azalmalara neden olmuştur
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine effects of different plant densities in two kinds of sowing systems (single and twin rows) on yield and yield parameters of corn under Cukurova conditions in main cropping season of 2011. Single (70 cm row distance, 16 and 20 cm inter-row spacings) and double (50+20 row distance, 32 and 40 intra-row spacings) rows were used as sowing systems in the present study. 31P41, Kermess and DKC 5783 cultivars were used as plant materials. According to results, while single rows gave slightly higher yield than twin rows, grain weight per ear was found as statistically higher in single rows than twin rows. Plant densities and sowing systems had no significant effects on tasseling period, ear silk period, plant height, stem diameter, 1000 grain weight, ear and leaf numbers. On the other hand, increasing in plant density caused significantly decreases at first ear height and grain yield of corn.