Patlıcanda solgunluk hastalıkları (Vericillium dahliae ve Fusarium oxysporum f.sp. melongenae )'na karşı mikorizal fungusların ve abiyotik uyarıcıların etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of mycorrhizal fungi and abiotic inducers against eggplant wilt diseases (Verticillium dahlia and Fusarium oxysporum f.sp. melongenae)
  1. Tez No: 374580
  2. Yazar: FADİME KARA TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, mikorizal funguslar Gigaspora margarita (GİM), Glomus etunicatum (GE), Glomus fasciculatus (GF), Glomus intradices (GI) ve Glomus mosseae (GM) ve dayanıklılık uyarıcı kimyasalların (Salisilik Asit-SA, DL-β-amino-n-butirik asit-BABA ve Asibenzolar-s-methyl-ASM) patlıcanda solgunluk etmeni Verticillium dahliae ve Fusarium oxysporum f.sp. melongenae'ya (FOM) etkileri araştırılmıştır. FOM'un patlıcan bitkilerinde oluşturduğu solgunluğu GE %79 oranında engellemiştir. Patojenin iletim demetlerinde ilerlemesini en fazla engelleyen funguslar ise GM, GE ve GF (%32-39) olmuştur. V. dahliae'nın patlıcan bitkilerinde oluşturduğu solgunluğu (%32-53) ve patojenin iletim demetlerinde ilerlemesini (%22-37) engellemişlerdir.Bitkilerde dayanıklılık uyarıcı kimyasallar olan SA, BABA ve ASM'in in vitro'da FOM ve V. dahliae'nın miseliyal gelişmesi üzerine önemli hiçbir etkisi olmamıştır. Ancak FOM'un bitkideki hastalık şiddetini ASM 500 ppm, BABA ise 1000 ppm konsantrasyonlarda %41 ila 48 arasında azaltmışlardır. FOM'un iletim demetlerinde ilerlemesini ise yine ASM ve BABA 1000 ppm konsantrasyonda %40-43 oranında azaltmıştır. V. dahliae'nin patlıcan bitkilerindeki hastalık şiddetine tüm kimyasallar benzer etki yapmış ve hastalık şiddetini %22-33 arasında azaltmışlardır. Ancak V. dahliae'nin iletim demetlerinde ilerlemesini ASM ve BABA yaklaşık %32 oranında engellemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The efficacy of both mycorrhizal fungi (Gigaspora margarita -GİM, Glomus etunicatum-GE, Glomus fasciculatus-GF, Glomus intradices-GI and Glomus mosseae-GM) and resistance inducing chemicals (Salicylic acid-SA, DL-β-amino-n-butyric acid-BABA and acibenzolar-s-methyl-ASM) against Verticillium dahliae and Fusarium oxysporum f.sp. melongenae, the causal agents of wilt disease on eggplant were studied. GE reduced the wilting in eggplant caused by FOM by 79%. Pathogen progress in vascular system was reduced by GM, GE and GF (32-39%). All mycorrhizal fungi had the statistically similar reducing effects on eggplant wilt caused by V. dahliae (32-53%) and the progress of pathogen in vascular system (22-37%). SA, BABA and ASM, the inducing resistance chemicals in plants (plant resistance inducer chemicals), had no significant effects on mycelia development of FOM and V. dahlia in vitro. However, the disease severity of FOM in plant was reduced by ASM at 500 ppm and BABA at 1000 ppm concentratıon by 41% and 48%, respectively. Progress of vascular system by FOM was reduced by ASM and BABA at 1000 ppm by 40-43%. The all induce resistance (inducers) chemicals had similar effects on disease severity on eggplant and were reduced by 22-33%. However, ASM and BABA reduced the disease progress in vascular system by %32.