Çukurova koşulları II. üründe değişik olgunlaşma sürelerine sahip mısır (zea mays L. ) çeşitlerinde iki farklı ekim zamanının verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The Effects of different sawing dates on yield and yield components of corn which have different maturity periods under Çukurova conditions in second crop
  1. Tez No: 112407
  2. Yazar: ALİ FUAT KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA KOŞULLARI İL ÜRÜNDE DEĞİŞİK OLGUNLAŞMA SÜRELERİNE SAHİP BAZI MISIR ( Zea mays L.) ÇEŞİTLERİNDE İKİ FARKLI EKİM ZAMANININ VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNE ETKİSİ ALİ FUAT KARDAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Yusuf K1RTOK Yıl : 2001, Sayfa : 48 Jüri : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Prof. Dr. A.Can ÜLGER Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN Çukurova koşulları EL üründe, değişik olgunlaşma sürelerine sahip Mısır ( Zea mays L.) bitkisinde ekim zamanının verim ve verim unsurları üzerindeki etkisini saptamak amacı ile yürütülen bu çalışma, 2000 yılının Temmuz ayından itibaren Osmaniye merkez sınırlarına yakın Yaverpaşa mevkiinde mısır tarımına uygun alan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre iki farklı zamanda ve 3 tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Denemede Mısır çeşidi olarak H 2390 ( 102 gün), H 2404 (102 gün), H 2515 (110gün), H 2552 (111gün), H2581(114 gün), P 3394 (110 gün), Rx 788 (110 gün), LG 60 (114 gün) ve T 1815 (124 gün) ticari çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, en yüksek tane verimi LG 60, en düşük tane verimi H 2404 çeşidinden elde edilmiş. Fakat olgunlaşma süresi uzunluğu göz önüne alındığında hasat işleminin aşın yağışlı ve soğuk günlere kalmaması bakımından yalnızca tane verimine bakılarak tercih edilemeyeceği sonucu da tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mısır, Ekim zamanı, Olgunlaşma süresi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS THE EFFECTS OF DIFFERENT SAWING DATES ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF CORN WHICH HAVE DIFFERENT MATURITY PERIODS UNDER ÇUKUROVA CONDITIONS IN SECOND CROP ALİ FUAT KARDAŞ DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNTVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Year :2001, Pages :57 Jury : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK : Prof. Dr. A. Can ÜLGER : Prof. Dr. Mustafa ÇÖLKESEN This study has done in Yaverpaşa area near Osmaniye province in order to fixing the effect of ripening day on maize on produce and fruit fullness at Çukurova conditions. The study had been applying according to testing design of coincidence bloks in 2 different times and 3 repetition. At this testcommercial veriaty of H 2390 (102 days), H 2404 (102 days), H 2515 ( 1 10 days ), H 2552 (111 days ), H 2581 ( 1 14 days ), P 3394 ( 1 10 days ), Rx 788 ( 1 10 days ), LG 60 ( 1 14 days ) and T 1815 ( 124 days ) being used as maize sample. At the of the research the highest grain produce being obtained from LG 60 and the lowest grain produce being obtained from H 2404 sample. But if we take into consideration of the length of ripening days it's impossible to prefer only looking to grain produce in order to not being late in cold and rainny days. Key Words : Corn, ripening day's, time planting