Nektarin ve şeftali melezlerinin bitkisel özelliklerinin tanımlanması ve bazı SSR markırlarının erken seleksiyonda kullanılabilirliği
Identification of vegetable properties of nectarine and peach hybrids and availability some SSR markers in early selection
  1. Tez No: 374594
  2. Yazar: SONGÜL ÇÖMLEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, soğuklama gereksinimi yüksek, geç mevsim turfanda yetiştiriciliğine uygun şeftali ve nektarin çeşitleri geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Geç olgunlaşan nektarin çeşitleri Venüs ve Stark Red Gold ile Üstün şeftali çeşidinin melezlenmesi sonucunda VxÜ kombinasyonundan 61, SRGxÜ kombinasyonundan 115 birey elde edilmiştir. Elde edilen 176 bireyin morfolojik ve fenolojik özellikleri incelenmiş, pomolojik analizleri yapılmıştır. Ayrıca bu iki popülasyonda, BPPCT009, MA014, MA040 ve STS-OPAG8 SSR primerleri ile bazı pomolojik özellikler karşılaştırılarak F1 bireylerinde markır seleksiyonunun etkinliği araştırılmıştır. VxÜ kombinasyonundaki bireyler arasında tartılı derecelendirmede en yüksek puanı alan şeftali genotipleri VxÜ-55, VxÜ-41, VxÜ-34, VxÜ-14, VxÜ-1, VxÜ-13, VxÜ-24, VxÜ-26; nektarin genotipleri VxÜ-31, VxÜ-42, VxÜ-53, VxÜ-15 olmuştur. SRGxÜ kombinasyonundaki bireyler arasından en yüksek puanı alan şeftali genotipleri SRGxÜ-101, SRGxÜ-28, SRGxÜ-88, SRGxÜ-84, SRGxÜ-36, SRGxÜ-57, SRGxÜ-23, SRGxÜ-92, SRGxÜ-93, nektarin genotipi SRGxÜ-5 olmuştur. VxÜ ve SRGxÜ populasyonlarında, MA040 ve STS-OPAG8 SSR primerleri kullanılarak yapılan PCR analizinde DNA çoğalması elde edilememiştir. BPPCT009 ve MA014SSR primerleri ise VxÜ ve SRGxÜ populasyonlarının meyve şekli ve yarmalık özelliklerinin belirlenmesinde yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to develop high chilling, late ripening peach and nectarine cultivars. Late cultivars Venus and Stark Red Gold nectarines were individually crossed with cv. Ustun peach, resulting 61 genotypes from VxU combination and 115 genotypes from SRGxU combination. At total of 176 genotypes were investigated for the morphological and phenological characteristics, then analyzed for pomological features. Some of pomological characters were compared by using BPPCT009, MA014, MA040 and STS-OPAG8 SSR primers to investigate the effectiveness of the marker selection in F1 genotypes. Due to Weighted Ranking method, VxU-55, VxU-41, VxU-34, VxU-14, VxU-1, VxU-13, VxU-24, VxU-26 peach genotypes and VxU-31, VxU-42, VxU-53, VxU-15 nectarine genotypes in VxU combination gave the highest points. In SRGxU combination, SRGxU-101, SRGxU-28, SRGxU-88, SRGxU-84, SRGxU-36, SRGxU-57, SRGxU-23, SRGxU-92, SRGxU-93 peach and SRGxU-5 nectarine genotype gave the highest points same scaling as well. No amplification was obtained from the PCR reactions among VxU and SRGxU populations analyzed by MA040 and STS-OPAG8 SSR primers. BPPCT009 and MA014SSR primers were also insufficient to determine fruit shape and free stone characteristics of VxU and SRGxU populations.