Suppression of vortex shedding in the wake of a circular cylinder by attached permeable plates in deep water
Derin suda dairesel silindir art izinde oluşan girdap kopmasının geçirgen plakalar kullanılarak bastırılması
  1. Tez No: 374595
  2. Yazar: GÖKTÜRK MEMDUH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı dairesel bir silindir arkasında oluşan girdap kopmasının geçirgen plakalar yardımıyla kontrol edilmesidir. Deneyler derin suda, parçacık görüntülemeli hız ölçüm (PIV) ve akış görüntüleme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geçirgen plakalar krom-nikel tellerden örülü eleklerden elde edilmiş olup, merkezi ekseni doğrultusunda silindire eklenmiştir. Çalışmanın ana parametreleri plaka geçirgenlik oranı, β, plaka açısı, θ ve plaka uzunluğu L/d'dir. Bu kapsamda altı farklı geçirgenlik oranı, on sekiz farklı plaka açısı ve iki plaka uzunluğu belirlenmiş ve bu parametrelerin girdap kopmasına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çeşitli açılar verilerek kullanılan geçirgen plakaların art izi bölgesindeki çalkantıları azalttığı, bu bölgeyi akım yönünde uzattığı ve girdap kopma frekansının düşürmek suretiyle girdap kopmasını bastırdığını göstermektedir. β=0.4 ve 0.5 açıklık oranlarının 45o≤θ≤135o plaka açısı aralığında silindir ardında girdaplı akış yapısını kontrol etmede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, elde edilen etkili parametreler içerisinde küt cisimler ardında daimi olmayan akış yapısının kontrol edilmesi bağlamında yeni bir yaklaşım getirerek, girdap kopması ve buna bağlı olarak oluşan girdap kaynaklı titreşimlerin mevcut olduğu mühendislik uygulamaları için tavsiye edilebilir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to control the vortex shedding downstream of a circular cylinder by means of attached permeable plates. Experiments were performed in deep water using Particle image velocimetry (PIV) and flow visualization techniques. The permeable plate was made of a chrome-nickel screen which was attached on the cylinder surface along its midspan. The main parameters of the study are porosity, β of the permeable plate, the plate angle, θ and the plate length, L/d. Within this context, six porosity values, eighteen plate angles and two plate lengths were defined and studied in order to examine their effects on vortex shedding control. The results showed that the use of a permeable plate with various plate angles suppresses the vortex shedding downstream of the circular cylinder by reducing the fluctuations in the wake, elongating the vortex formation region and attenuating the vortex shedding frequency. The porosity values of β=0.4 and 0.5 with plate angles of 45o≤θ≤135o were found to be effective on suppressing the vortical flow structure around the cylinder. Within these effective intervals, this study brings out a new approach on controlling the unsteady flow structure around bluff bodies and could be suggested for engineering applications concerning the vortex shedding and consequent Vortex-Induced Vibrations for deep water flow conditions.