Akdeniz orman ekosistemlerinde peyzaj çeşitliliğinin korunması: Quercus infectoria subsp. boissieri ormanı örneği
Conserving landscape diversity in the mediterranean forest ecosystems: The case of quercus infectoria subsp. boissieri forest
  1. Tez No: 374601
  2. Yazar: CİHANGİR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TULÜHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mersin İli, Erdemli İlçesi, Güzeloluk, Alata ve Erdemli Orman İşletme Şefliği sınırlarındaki ormanlarda yürütülen bu araştırmada, peyzaj çeşitliliğini önemli ölçüde belirleyen bitki örtüsü, temel odak noktası olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda; potansiyel doğal vejetasyon içerisinde yer alan ve büyük ölçüde tahrip edilen Q. infectoria subsp. boissieri'nin temsil ettiği peyzajların tanımlanması, yersel yayılışının haritalanması ve orman topluluğunun rejenerasyonuna yönelik önerilerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Jeomorfoloji, topografya, biyo-iklim ve bitki örtüsü verileri ile mevcut alan kullanımlarının çakıştırılması sonucunda, araştırma alanını temsil eden bir peyzaj sınıflaması (tipoloji) elde edilmiş ve bu çeşitliliğe göre, gözlem transektleri seçilmiştir. Transektler boyunca 28 birleştirilmiş parselde vejetasyon örneklemesi yapılarak, Q.infectoria subsp. boissieri'nin karakterize ettiği toplulukların yersel yayılışı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Q. infectoria subsp. boissieri'nin belirlenen potansiyel yayılış alanlarında restorasyon önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the forests in Güzeloluk, Alata and Erdemli Forest Management Units. The research was focused on vegetation cover which is one of the main drivers of landscape diversity. Within this context, a restoration proposal is aimed by means of identifying, and mapping the actual spatial distribution of landscapes, characterized by Quercus infectoria subsp. boissieri as a destroyed indigenous species. As a result of overlapping the thematic maps of geomorphology, topography, bio-climate, and vegetation with land use patterns a landscape typology was obtained and according to the diversity, transects for field surveys were selected. Along selected transects, 28 unified quadrates were sampled and spatial distribution of the communities that characterized by Q. infectoria subsp. boissieri was determined. As a result of the research, the restoration proposals in designated Q. infectoria subsp. boissieri potential distribution area is presented.