Dikarboksilik asit türevi ligandların metal komplekslerinin sentezi, gaz depolamada kullanımlarının incelenmesi
Synthesis of metal complexes including dicarboxylic acid moities and ınvestigation of gas storage properties
  1. Tez No: 374602
  2. Yazar: ÖZLEM ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
4,5-Imidazoldikarboksilik asit ve dimetil-4,5-Imidazol-dikarboksilik asit ligandları ile geçiş metallerinden molibden (Mo3+) ve tungsten (W6+), lantanit grubu metallerinden seryum (Ce3+) ve samaryum (Sm3+), A grubu metali olan kalay (Sn4+) ın tuzları kullanılarak 10 tane özgün metal kompleks sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları elementel analiz, FT-IR, 1H-NMR, LC/MS, ICP/MS ve DTA/TG gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Sentezlenen komplekslerin gözenek yapısı ve gaz depolama özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Azot gazı ile yapılan adsorpsiyon ölçümleri, 77 K sıcaklığında 0.6 bar basıncında gözenek boyutları ve gözenek dağılımları, gözenek hacimleri ve BET yüzey alanları analiz edilmiştir. Ayrica, sentezlenen gözenekli komplekslerin 298 K sıcaklığında ve 200 bar basıncında maksimum hidrojen depolama kapasiteleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda L1Sm kompleksinin yüzey alanı 90 m2/g, depolanan hidrojen miktarı da % 2.85 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Various metal complexes were synthesized using 4,5-imidazole-dicarboxylic acid and dimethyl-4,5-imidazole-dicarboxylic acid ligands with metal salts such as transition metals molybdenum (Mo3+) and Tungsten (W6+), lanthanide metals Cerium (Ce3+) and Samarium (Sm3+) and A group metal Tin (Sn4+). The synthesized complexes successfully characterized by using spectroscopic methods; micro analysis, FT-IR, 1H-NMR, LC/MS, ICP/MS and DTA/TG. Gas storage and porous structure of the complexes were comparatively investigated. Adsorption measurements with nitrogen gas, in the pore size and pore distribution, pore volume, and BET surface areas were analyzed in the temperature of 77 K and a pressure of 0.6 bar. Moreover, the maximum hydrogen storage capacity of the complexes and their pores diameters were examined at 200 bar and 298 K. Results of this study showed that specific surface area of L1Sm was 90 m2/g and amount of stored hydrogen was found 2.85 wt%.