Dermatofitozis' te Sulconazole ve Naftifine' in in vivo ve in vitro etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 37462
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SOYUER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Sulconazole ve naftifine dermatof itozis tedavisinde son yıl larda kullanılmaya başlanan geniş spektrumlu antimikotiklerdir. Biri imidazole diğeri alilamine türevi olan bu iki ajanın etkin likleri in vivo ve in vitro olarak karşılastırılraıstır. Klinik ve mikolojik olarak dermatof itozis tanısı konan 88 hastadan 45“ine % l'lik sulconazole, 43 'üne % l'lik naftifine krem uygulanmıştır. 15 günlük tedavi süresi sonundaki bulgular değer lendirilerek ilaçların in vivo etkileri saptanmıştır. Ayrıca in vitro olarak her iki ilaç için Sabouraud dekstroz buyyonda giderek artan konsantrasyonlarda etkili madde içeren seri dilüsyonlar hazırlanmıştır. Bu seri dilüsyonlara ekim yapılarak çeşitli mantar susları için sulconazole ve naftifine ”in Minimal înhibisyon Konsantrasyonları saptanarak birbirleri ile karşılastırılraıstır. Sulconazole ve naftifine“ in in vivo etkinlikleri arasında bir fark olmadığı saptanmıştır. Laboratuvar değerlendirmesinde ise her iki antimikotigin dermatofitlere eşit in vitro etkinlik gösterdiği, buna karsın penicillium suslarına sulconazole ”ün, Candida albicans suslarına ise naftifine 'in daha etkili olduğu gösterilmiştir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında sulconazole ve naftifine "in dermatofitozis tedavisinde güvenilir ve etkili antimikotikler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Sulconazole and naftifine are antimycotics with broad spectrum which are used for the treatment of dermatophytes is recently. The activity of sulconazole, a derivative of imidazole were compared in vitro and in vivo with naftifine, a derivative of alilamine. Among 88 patients whom were diagnosed dermatophytes is clinically and mycologically, 45 were given 1 % sulconazole and 43 were given 1 % naftifine cream. These findings were assessed after a treatment period of 15 days and in vivo activities of the drugs were determined. Additionally, serial dilutions comprising active substances with increasing concentrations were prepared in Sabouraud dextrose broth for both agents in vitro. The minimal inhibitory concentrations (MIC) of sulconazole and naftifine for variable fungus strains were determined with inoculating on serial dilutions and their MIC values were compared. There were no differences between in vivo activities of sulconazole and naftifine. Laboratory examinations showed that in vitro activities of these two antimycotics were equal on dermatophytes but the effect of sulconazole against penicillum strains and naftifine against Candida albicans strains were more. As a result it is concluded that sulconazole and naftifine were reliable and effective antimycotics in the treatment of dermatophytes is.