Sitogenetiğin malign effüzyonların tanısında kullanımı
  1. Tez No: 37461
  2. Yazar: A. KÜBRA TEMOÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada klinik olarak malignite şüphesi taşıyan effüzyonlarda sitogenetik incelemenin tanıya katkısını göstermek amaçlanmıştır. Yirmiiki hastadan plevral, 11 hastadan peritoneal sıvı (assit) olmak üzere toplam 33 sıvı örneğinde kromozom analizi yapılmıştır. Alınan sıvı örnekleri doğrudan (kültüre konmadan) çalışılmış ve sonuçlar klinik ve patolojik tanılarla karşılaştırılmıştır. Plevral sıvı örneğinde sitogenetik yöntemle malignite tanısı konan 10 hastada, klinik tanıların tümü, patolojik tanıların bir hastanınki dışında tamamı bulgularımızla uyumludur. Assit sıvısı örneği alınan 11 hastanın 5' inde sitogenetik inceleme ile malignite tanısı konmuş, bu hastaların tümü klinik olarak da malignite tanısı almıştır. Ancak 2 hastada patolojik inceleme sonucu malignite tanısı konamamıştır. Sonuç olarak plevral effüzyon ve/veya assit sıvısı bulunan hastalarda bütün diğer inceleme yöntemlerinin yanı sıra, özellikle patolojik (sitolojik) tanının şüpheli olduğu vakalarda, sitogenetik inceleme yapılmasının klinik tanıya katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
38 8. SUMMARY The present study aims to show the contribution of cytogenetic studies in effusions having the clinical suspicion of malignity. Chromosomes analysis have been done in a total of 33 fluid samples, pleural fluid from 22 patients and peritoneal fluid (ascites) from 1 1 patients. The samples have directly been studied (without culturing) and the results have been compared with clinical and pathological diagnoses. All the clinical diagnoses in 10 patients with the diagnosis of malignity according to the plevral fluid, and the pathological diagnoses, except for in one patient, were compatible with our findings. Five patients out of 1 1 from whom ascites fluid was taken were diagnosed as malignant in cytogenetic study, while all these patients were also clinically diagnosed as malignant. Two patients, however, could not be diagnosed as malignant in pathologic study.39 It was concluded that, in patients with plevral effusion and/or ascites fluid, especially in cases where pathologic (cytologic) diagnoses are uncertain cytogenetic study, in addition to other study techniques, could contribute to clinical diagnosis.