Hepatit D virusu infeksiyonlarının sıklığı ve önemi
  1. Tez No: 37463
  2. Yazar: M. YAVUZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Erci yes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Kan Bankası'na başvuran HBsAg pozitif kan donörlerinden seçilen asemptomatik taşıyıcılar ve çeşitli kliniklerde takip ve tedavi edilen HBsAg pozitif akut ve kronik hepatitli hastalarda HDV infeksiyonunun sıklığı ve klinik önemi araştırıldı. Toplam 144 olguda ELISA yöntemiyle anti-HD ve pozitif bulunanlarda HDAg, HBeAg, anti-HBe, anti-HBc göstergeleri incelendi. Asemptomatik 116 HBsAg taşıyıcısının 13 (9r 11.2)'ünde, akut B hepatitli 16 hastanın 2 (% 12.5) 'sinde ve kronik B hepatitli 8 hastanın 2 (% 25.0)'sinde anti-HD pozitif bulundu. Kronik HBsAg pozitif 4 hemodializ hastasının dördünde de anti-HD belirlendi. HBsAg negatif 12 kişilik kontrol grubunda anti-HD bulunmadı. HBsAg pozitif kronik karaciğer hastalarında anti-HD pozitifliği ile asemptomatik HBsAg taşıyıcılar ve akut B hepatitliler arasında anlamlı bir fark bulunmadı (sırasıyla, p>().()5 ve p>0.3). HDAg. asemptomatik HBsAg taşıyıcı lan nın hepsinde negatif, akut ve kronik hepaiıllı olguların ancak 2'sındc pozitif bulundu. Antı-HD pozitif olgularda HBcAg'nın56 düşük oranda (% 19.1), anti-HBe'nin yüksek oranda (
Özet (Çeviri)
SUMMARY The frequency and significance of HDV infection were investi gated in HBsAg- positive blood donors who applied to the Blood Bank o( Gevher N'esibe Hospital and in the patients with HBsAg-positive acute or chronic hepatitis under treatment at various clinics. Anti-HD in all 144 sera and HDAg, HBeAg, anti-HBe, and anti-HBc in anti-HD positive sera were searched out by ELISA. Anti-HD was found positive in 13 ( 1 1.2 (7c) o\' 1 16 asymptomatic HBsAg carriers, in 2 (12.5 %) of 16 patients with acute hepatitis B and in 2 (25.0 7c) of 8 patients with chronic hepatitis B. Anti-HD was detected in all of the four haemodialysis patients who are chronically HBsAg positive. Anti-HD antibodies were not detected in HBsAg- negative control group o( 12 subjects. Anti-HD positivity was not significantly different between the patients with HBsAg-positive chronic liver disease and the asymptomatic HBsAg carriers, and the patients with acute B hepatitis (p>0.05 and p>0.3, respectively). HDAg was negative in all of the asymptomatic HBsAg carriers and positive in only 2 of the patients with acute or chronic hepatitis. The supprcsive effect of HDV to HBV was58 determined with finding low positivity rate of HBeAg ( 19. 1,7c) and high positiviiy rale ol anti-HBe (66.9 %) in the anti-HD positive cases. These findings indicate that HDV infection is endemic in this area, is a significant risk for HBsAg carriers considered highly prevalent in our country.