Kentsel katı atıkların geoteknik karakterizasyonu ve duraylılığının incelenmesi
Geotechnical characterization of the municipal solid wastes and investigation of their slope stability
- Tez No: 374648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YÜKSELEN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Gelişen dünya nüfusuna paralel olarak ortaya çıkan kentsel katı atık miktarı her geçen gün katlanarak artmaktadır. İnsan sağlığı ve çevrenin korunması açısından üretilen atıkların güvenilir şekilde bertaraf edilmesi gerekmektedir. Düzenli depolama günümüzde halen en tercih edilen atık bertaraf metodudur. Depolama sahasına getirilen atıkların sağlıklı, güvenilir ve ekonomik bir şekilde bertarafı en başta depolanacak malzemenin özelliklerinin iyi tanımlanmasıyla mümkün olmaktadır. Mühendislik özellikleri iyi tanımlanmamış atıklar ile yapılacak kontrolsüz depolamalar verecekleri ekonomik zararların yanı sıra oluşabilecek büyük deformasyonlar ve göçmelerle can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu amaçla belirli kompozisyonlarda laboratuar koşullarında sentetik olarak üretilmiş ve doğal atık depolama sahasından alınmış taze ve yıllanmış kentsel katı atık (KKA) numunelerinin geoteknik özellikleri laboratuar ortamında incelenmiştir. İncelemeler sırasında deneylerde kompozisyon, yıllanma, dane boyutu, su içeriği, birim hacim ağırlık gibi birçok değişkenlerin etkileri araştırılmıştır. Sentetik numuneler Türkiye (T-1), Amerika Birleşik Devletleri (U-1) ve Avrupa (E-1) için temsili KKA kompozisyonları ve bunlardan türetilmiş modifiye kompozisyonlardan oluşmaktadır. İlk olarak sentetik ve doğal KKA'ların maksimum dane boyutları, doğal su içeriği, organik madde miktarı, özgül ağırlık, pH değerleri belirlenmiştir. Sonrasında sentetik ve doğal KKA numunelerinin farklı kompozisyonlarda, çeşitli dane boyutlarında ve iki farklı sıkıştırma enerjisi etkisinde kompaksiyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. KKA'ların sıkışabilirlik davranışları C.B.Ü. Zemin Mekaniği laboratuarında özel olarak üretilmiş büyük ölçekli sıkışabilirlik hücreleri ile incelenmiştir. Doygun ve doğal su içeriğinde gerçekleştirilen deneylerde kompozisyon ve yıllanma etkilerinin sıkışabilirlik davranışı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Dane boyu dağılımı, birim hacim ağırlık, kompozisyon, su içeriği, yıllanma gibi çeşitli mühendislik özelliklerine sahip doğal ve sentetik KKA numunelerinin kayma mukavemeti parametreleri özel üretilmiş büyük ölçekli direk kesme cihazıyla belirlenmiştir. Elde edilen mühendislik parametreleri kullanılarak mevcut ve tasarlanmış KKA şevlerinin duraylılık analizleri statik ve dinamik koşullar altında gerçekleştirilmiştir. Statik ve dinamik analizler FLAC-2D ve Plaxis-2D bilgisayar programları ile gerçekleştirilmiş, modellenen şevlerde meydana gelen maksimum deformasyonlar ve şev güvenlik sayıları belirlenmiştir. Tez kapsamında elde edilen KKA'ların mühendislik parametreleri ve duraylılık analizleri sonuçları ile daha güvenli ve ekonomik KKA depolama sahalarının tasarlanması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Along with the developing world population generated municipal solid waste amount also increases day by day. Wastes have to be disposed safely for protection of human health and the environment. Sanitary landfilling has still been the most preferred disposal method. In order to dispose wastes healthily, safely and economically, waste material properties must be well defined. Uncontrolled waste storage, which is not with well defined engineering properties, not only causes economic loss, but also endangers human life and property safety. For this purpose, geotechnical properties of synthetic waste samples with pre-determined compositions and natural waste samples, which were gathered from landfill were investigated in the laboratory. In the tests, the effect of many parameters such as composition, aging, grain size, water content, and unit weight on the geotechnical properties of MSWs were examined. The synthetic MSW samples were collected to be representative of Turkey (T-1), United States of America (U-1) and the European Union (E-1) in average compositions and modified compositions, which were derived from these three basic compositions. Maximum grain size, natural water content, organic matter content, specific gravity and pH values of the synthetic and natural MSW samples were determined. Then, compaction tests were conducted under different compaction energies on the synthetic, natural and modified MSW samples, which have different grain size distributions. Compressibility behaviour of MSW samples were investigated by using a specially manifactured large scale compressibility test system in the C.B.U. Soil Mechanics laboratory. Composition and aging effect on the compressibility behaviour of MSW samples were also investigated on the saturated samples and samples having the optimum water contents. Shear strength parameters of synthetic and natural MSW samples were determined by using a specially manufactured large scale direct shear test system. The effect of grain size distribution, unit weight, composition, water content and aging were investigated on the shear strength behavior of MSW samples. Slope stability analyses were also conducted by using the obtained engineering parameters of MSW samples for present and designed slopes at static and dynamic conditions. Static and dynamic stability analyses were made by using Plaxis- 2D and Flac-2D computer programs. Maximum deformations and factor of safety values were obtained for the defined slope models. The evaulated MSW engineering parameters in this study can be used in the design of safe and economical landfills.