Yüzer mekan mobilyalarının incelenmesi, özel üretim yat tasarımında mekan kurgulanması ve kısmi örneklem çalışması
Examining the context of floating outdoor furniture, custom yacht design of spatial and partial sample study
- Tez No: 374654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Çalışmanın genelinde yüzer mekanların yapım tekniği mekanda kullanılan mobilyaların tasarımına yer verilmiştir. Yerleşik hayata geçilmesinden sonraki süreçte, insanın belirli nedenlerle suya yönelmesi ve suda kullandığı araçları hangi tekniklerle, neleri örnek alarak ürettikleri ifade edilmektedir. 20. yüzyıldan sonra gelişen yüzerlerde yapım yöntemleri onları kendi içinde ve kullanım özelliklerine göre sınıflandırmaya yöneltmiştir. Sınıflamanın etkisi ile yatların boyutlarında ve yerleşim düzeninde de belirgin farklılıklar meydana gelmiştir. Bu oluşum içerisinde özel üretim yat mekanlarındaki kurgu, yerleşim ve mekana ait mobilyaların nasıl olduğu ele alınmaktadır. Aynı kurgusal yat mekanı için farklı yerleşim tasarımı kullanılarak kullanarak mekanda yerleşimin oluşturduğu toplam alanın, mekan alanına oranı üzerinden yat içindeki ideal yerleşime dayalı bir sonuç elde edilmektedir. Tezin içindeki başlıklar ve konu dağılımı kurgusunda; giriş bölümünde tezin genelinde ifade edilmekte olan başlıkların terim anlamları, üçüncü bölümde; yüzer mekan mobilyalarının akımlar kapsamında incelenmesi, dördüncü bölümde; yüzer mekanların sınıflandırılması ve yapım tekniklerini içeren özel üretim yat tasarımında mekan kuramı, beşinci bölümde; yapımda kullanılan malzemeleri ve yat yapımı için yapılması zorunlu olan testlere, sonuç bölümünde ise tezin genelinde ele alınan konular kapsamında genel bir değerlendirme yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : mobilya, yat, yat mekanı, yat yapım tekniği, yat tasarımı
Özet (Çeviri)
Working in the construction of venues across the floating technique used in space has been given to the design of furniture. Built in the process of life after introduction, the specific reasons for people to turn to water and water-to-use tool with which techniques, they produce what is meant by taking an example. In the 20th century after evolving methods of making them float in and of itself has led to classification according to user specifications. Classification of or with the effect of the significant differences in size and layout have occurred in. This custom yacht in the formation of fiction in places, residential space and how that is handled his own furniture. For the same fictional space or using a different layout design created by using the spatial layout of the total area, in or out of space area ratio results are obtained based on the ideal placement. Thesis topics and subjects in the distribution in fiction; In the introduction of this thesis is expressed in general terms the meaning of the title of the third part; Examining the context of the current outdoor furniture floating, in the fourth chapter; classification of spaces containing floating custom yacht design and construction techniques in the theory of space, in the fifth chapter; The materials used in construction and construction must be done for or to the tests, the results section of the thesis in the general context of the topics discussed include an overview. Key Words : furniture, yachts, yacht space, yacht construction techniques, yacht design