Sanat ve tasarım bağlamında elektronik oyunlarda prosedürel üretim
Procedural generation for electronic games in the context of arts and design
- Tez No: 374682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Güzel Sanatlar, Computer Engineering and Computer Science and Control, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bilgisayar oyunları teknolojileri son yıllardaki teknolojik gelişmeler ile birlikte devasa bir endüstriye dönüşmektedir. Baska kimliklere bürünerek teknoloji ile etkileşimin geldiği son noktayı deneyimleme imkanı elektronik oyunları en çok tercih edilen eğlence mecrası haline getirmiştir. Artan talep karşısında, geliştiriciler daha düşük maliyetli ve daha hızlı içerik üretebilmek için çeşitli metodlar geliştirmeye başlamıştır. Oyun geliştiricileri ve oyun araştırmacılarının bu konudaki çalışmaları ekseriyetle mühendislik ve bilgisayar bilimleri kapsamında yürütülmüştür. Oyun tasarımcıları ise hakim olmadıkları bu disiplinlerde tanımlanmış ve yerleşmiş tekniklerden verimli biçimde faydalanamamaktadır. Yeni medya ve elektronik sanat oyun tasarımcılarının bilgisayar bilimlerinden daha fazla hakim olduğu bir daldır ve oyunlarda prosedürel içerik üretimi için kullanılan aynı metodlar ile sözkonusu alanlarda eserler üretilmektedir. Bu çalışmada elektronik oyunlar incelenecektir. Bazı sistemler güncelliğini yitirdiğinden kapsam dışı bırakılmıştır. Kapsam dahilindeki oyunlar, mobil, atari, bilgisayar ve konsol oyunlarıdır. Sözkonusu sistemlerde, prosedürel içerik üretimi için kullanılan algoritmalar ve sistemler tasarımcılara dağarcıklarında halihazırda bulunan, daha anlaşılabilir örnekler üzerinden anlatıldıktan sonra elektronik oyunlarda içerik üretimi için daha verimli ve etkili kullanacakları öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Video games industry has become an enormous industry during the recent years due to the recent, rapid developments in technology. Because it allows the users to experience the latest technology in interaction with technology and allows the user to experience another world in another identity, video games has become to most preferred entertainment medium. With the demand for video games rising, developers have sought methods for creating content faster and therefore lower the costs of development.The research and development for these methods are studied largely int he context of computer science and engineering. Due to the fact that it is a highly specialised field - and most video game designers are not computer scientists - these methods have not been used effectively by most game designers. Because game designers are more comfortable with understanding procedural content generation in new media and electronic arts these methods will be studied in these contexts. The scope of this study includes electronic video games. Only contemporary platforms will be considered and some systems and platforms are left out of this study. Because game designers are already familiar with new media and electronic arts, I aim to make these techniques more accessible by using examples from such fields and explaining how the same techniques are used in games for procedural content generation in video games to game designers.