Endüstri mirası yapılarının sergi mekânları olarak yeniden işlevlendirilmesi kapsamında Roma ve İstanbul'daki örneklerinin mekansal dönüşümünün karşılaştırılmalı analizi
Transforming of industrial heritage buildings into the exhibition spaces and comparative analysis of examples in Rome and Istanbul
- Tez No: 374683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENAY BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyo-ekonomik ve tarihsel geliĢimin bir ürünü olan ve sahip oldukları üslup özellikleriyle mimari açıdan birer belge olarak kabul edilen endüstri mirası yapılarının zamanla kent dokusundaki kimliğini, iĢlevini kaybetmesi sonucu toplumdan uzaklaĢması günümüzde karĢılaĢılan toplumsal bir sorundur. Bu değerdeki yapıların yeniden topluma kazanımları için yapıların mimarisine ve dönemsel özelliklerine zarar vermeden yeniden iĢlevlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, kent dokusundaki değerini ve iĢlevini kaybeden endüstri mirası yapılarının sergi mekânları olarak yeniden iĢlevlendirilmesi ele alınmıĢtır. Roma ve Istanbul'daki endüstri mirası yapılarının sergi mekânları olarak yeniden iĢlevlendirildiği örneklerin karĢılaĢtırılmalı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The industrial heritage buildings which are products of socio-economic and historical developments and known as a document due to their important architectural styles lost their identities, functions in the city by the time and this is very common social problem nowadays. This buildings need to be transformed without damaging their architectural features. In this context, transforming of industrial heritage buildings, which lost their values and functions in the city, into the exhibition spaces are discussed. Transforming of industrial heritage buildings into the exhibition spaces examples in Rome and Istanbul are made comparative analysis.