Yapı biyolojisi kapsamında sağlıklı yapı, mekansal nitelikler ve malzeme seçimi
Structure biology in terms of healty building spatial qualities and material selection
- Tez No: 374684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHAR ÜLKER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ve nüfus artışına bağlı olarak gelişen sanayileşme sonucunda çeşitlilik kazanan yapı malzemelerinin niteliksiz ve kalitesiz bir şekilde uygulanması, doğal yaşamı ve insan sağlığını tehdit eden unsurlar oluşturmaktadır. İnsanın temel gereksinimi yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmektir. Yapının temel görevi ise, insana ihtiyaç duyduğu sağlıklı yaşamı sunmak olmalıdır. Bu amaç doğrultusunda yapıların insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkilerini araştıran ve elde edilen bilgileri yapı oluşumuna aktaran ve alınabilecek önlemleri belirleyen“Yapı Biyolojisi”bilim dalı oluşturulmuştur. İnsanlar yaşamlarının %90'ını kapalı mekanlarda geçirmektedirler. Odak noktası insan sağlığı olan yapı biyoloji kapsamında oluşturulan sağlıklı yapılarda, kullanıcının fiziksel, psikolojik ve sosyolojik gereksinimleri, iç ve dış çevre özellikleri belirtilmiştir. İç mekanın sahip olması gereken iklim, ısı ve nem konforu, hava kalitesi, radyoaktivite, elektroiklimsel kirlilik, akustik şiddet ve doğal aydınlatma konfor koşullarının insan sağlığı üzerindeki etkileri ve alınabilecek önlemler belirtilmiştir. Bu çalışmada, yapının oluşturulması sırasında kullanılan malzemelerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırılmış ve yapı biyolojisi kapsamında incelenmiştir. Yapı malzemelerinin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini olumlu yönde geliştirmek adına yapılması gerekenler öneri şeklinde sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The progress of technology and populatıon growth as a result of developing industrialization , depending on varied building materials, inferior and shoddy implementation, are causing elemenst of wıldlıfe and human health –threatenıng forms. The basic requirement of human lıfe carry on in a healty way. But the structure maın task should be to offer healty lıfe whıch people need. For this purpose: ıts ımpact on human health and the environment of researchıng and transmits the resultıng ınformatıon structure, formatıon and measures that can be taken spacıfıes“Buıldıng Bıology”department was created . People in their lives , they spend % 90 of their time indoors. In healthy structure whıch focusıng on people health, user s physical, psychologıcal and socıologıcal requırements ,ınternal and external environmental propertıes are noted. Interior climate, heat and moısture comfort, air quality, radioactivity,electroclimating pollutıon, acoustıc violence and natural lightining conditions and its effects on human health and the measurements that can be taken are noted. On the behalf of providing a comfortable life ,in the design phasse of buıldıng, Buıldıng Bıology must be the the best guıde for that. In thıs study , the impacts of materials which used during the creation of structure are researched . In the name of developing in positive direction on the enviromental and humans health impacts of the building materials , needs to be presented in the form of recommendations.