Zamanla değişen müze tasarım anlayışı ve güncel bir örnek olarak Mercedes-Benz Müzesi'nin incelenmesi
Changing design mentality of museum in time and a research about Mercedes-Benz Museum as a current example
  1. Tez No: 374685
  2. Yazar: ONUR MERT ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZKAL BARIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Toplumların sahip oldukları kültürü yansıtan müzeler, var oldukları andan itibaren toplumu eğitme amacı güderek yola çıkmış, koleksiyonların toplanıp sergilenmesi mantığı ile de klasik yapısına ulaşmıştır. Zaman içerisinde kurulan müzeler eğitici rolü ile birlikte ekonomik açıdan bir tanıtıcı kimliğe de kavuşmuş, bu durum müze yapılarının farklı şekillerde ele alınmasını sağlamıştır. Bu tez zaman içerisinde müze yapılarının mimari ve iç mimari açıdan ne gibi değişiklikler geçirdiğini incelerken; Mercedes-Benz Müzesi analizi ile müze mekan tasarımının günümüzde geldiği noktayı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Museums have started out to educate society since then existed, transformed to classical museology with mentality in respect to collect and exhibit the collections. In Time, severalised financial budget for museum design have been increased in paralel with growing global budget, so that amounts of museum buildings were constructed. Museum buildings have turned into a kind of prestige symbol and their design was changed. The thesis analyses with interior design perspective and also indicates with Mercedes-Benz Museum what sort of alterations happened in design mentality of museum building in time.