Zayıf kat düzensizliğinin betonarme binaların deprem davranışına ve kaba inşaat maliyetine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect on earthquake behaviour and rough construction costs of reinforced concrete buildings of weak-story irregularity
  1. Tez No: 374688
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mimari tasarım ve taşıyıcı sistem (strüktürel sistem) düzenlemesi (konfigürasyonu) betonarme binaların deprem davranışlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Çünkü betonarme binaların depremlere karşı, emniyetli ve ekonomik olarak, başarımları mimari tasarım sürecindeki tasarım kararları ile kolaylıkla sağlanabilmektedir. Bu husus mimari tasarım aşamasında doğru tasarım kararları ve taşıyıcı sistem düzenlemesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın temel amacı ülkemizde oluşan depremler sonrası sıklıkla karşılaşılan komşu katlar arası dayanım (zayıf kat) düzensizliğinin betonarme binaların deprem davranışı ve kaba inşaat maliyeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma toplam altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde zayıf kat düzensizliği hakkında genel bilgiler verilmekte ve bu konuda daha önce yapılmış olan bazı çalışmalar üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, depreme dayanıklı yapı tasarımında sağlanması gereken başlıca ilkeler ve dikkat edilmesi gereken bazı mimari ayrıntılar özetlenmektedir. Üçüncü bölümde, düşey doğrultuda düzensizlik durumları verilmekte ve bunlardan zayıf kat (dayanım) düzensizliğine ilişkin bazı bilgiler özetlenmektedir. Dördüncü bölümde, bu çalışmanın sayısal uygulamalarında kullanılacak olan betonarme bina modellerine ilişkin bilgiler ve diğer tasarım parametreleri verilmektedir. Beşinci bölümde ise bu çalışmada dikkate alınan betonarme bina modellerinin Sta4-Cad programı yardımıyla yapısal çözümlemeleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca elde edilen bulgular ve tartışmalar da bu bölümde yapılmaktadır. Altıncı bölümde çalışmanın bütününden çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler verilmekte ve bu son bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen sonuçlar, çeşitli nedenlerle oluşan zayıf kat düzensizliğinin betonarme binaların deprem performansını azalttığını ve buna karşın bina kaba inşaat maliyetini arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, bu gün yürürlükte bulunan Türkiye Deprem Yönetmeliğinde zayıf kat düzensizliğine ilişkin verilen bağıntılarda malzeme, özellikle beton, dayanımlarının etkisi ihmal edildiği görülmektedir. Bu husus Türkiye Deprem Yönetmeliğinde zayıf kat düzensizliği için önerilen tasarım bağıntılarının, malzeme dayanımlarını da dikkate alarak değiştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Architectural design and carrier system (structural system) arrangement (configuration) significantly are affect the earthquake behaviours of reinforced concrete buildings. Because earthquakes against reinforced concrete buildings can be provide easily to decisions in the architectural design process to the performance as safe and economical. This matter reveals the importance of the carrier system regulation and true design decisions at the architectural design stage. The main purpose of this study, their impact on the seismic behaviour of reinforced concrete buildings of interstorey strength (weak storey) irregularity that often encountered after earthquakes occurred in our country and rough construction cost are to examine comparatively. With this purpose, the carried out work consists of total six sections. In the first section, some general information about the weak floor irregularities are given and focused on some work done previously on this subject. In the second section, should provide the basic principles in the design of earthquake resistant structure and the considered some the architectural details are summarized. In the third section, the irregularity cases in the vertical direction give and some information relating to weak storey (strength) irregularity from these irregularities summarizes. In the fourth section, other design parameters and information relating to reinforced concrete building models which will be used in the numerical applications of this study are given. In the fifth section, structural analysis with the help of Sta4-Cad program of reinforced concrete building models considered in this study carried out. Also, in this section obtained findings and discussions made, too. In the sixth section, the main conclusions and recommendations issued from the whole of this study given and this last chapter is followed by the list of references. The obtained results show that the seismic performance of reinforced concrete buildings of weak floor irregularity occurred with various reasons reduces and in spite of this the building rough construction cost increase. Also, it is seen that the effect of the material strength (particularly concrete) in the given equations relating to weak floor irregularity in the Turkey Earthquake regulations that in force to these days is negligible. This matter, it show that in the Turkey Earthquake regulations need to be replaced to equations by considering material resistances of proposed design equations for weak floor irregularity, too.