Mimari form ve zemin sınıfının asimetrik betonarme binaların deprem davranışına etkisi
The effect of architectural form and soil type on earthquake behaviour of asymmetric reinforced concrete buildings
- Tez No: 946210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA İNAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye aktif bir deprem ülkesidir ve yıkıcı, ağır depremlere maruz kalmaktadır. Çalışmada öncelikle Türkiye'nin depremselliği ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY-2018) yer alan yapısal düzensizlikler detaylı olarak incelenmiş ve bu düzensizliklere neden olan tasarım hataları açıklanmıştır. Farklı ülkelerin deprem yönetmeliklerinde yer alan yapısal düzensizlikler incelenerek konuya küresel bir yaklaşım sağlanması hedeflenmiştir. Burulma düzensizliği ve yumuşak kat düzensizliğine karşı alınabilecek önlemler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çalışmada çerçeveli ve asimetrik perde yerleşimli, farklı kat, aks ve zemin sınıfına sahip 180 model tasarlanarak Sta4CAD V14 programıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucundan elde edilen veriler doğrultusunda; yapı düzensizlik katsayılarındaki değişimler, yapı taban kesme kuvvetleri, kat deplasmanları vb. parametrelerdeki değişimler detaylı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; burulma düzensizliği katsayısı en düşük F1, en yüksek A3 modelinde, yumuşak kat düzensizliği katsayısı en düşük B1, en yüksek F2 modelinde, zayıf kat düzensizliği katsayısı en düşük F2, en yüksek B1 modelinde, taban kesme kuvveti en düşük F1, en yüksek B3 modelinde, kat deplasmanları değeri en düşük B1, en yüksek F1 modelinde çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is an active earthquake country and is exposed to severe, destructive earthquakes. In this study, the seismicity of Turkey and the structural irregularities in the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018) are examined in detail and the design faults that cause these irregularities are explained. It is aimed to provide a global approach to the subject by examining the structural irregularities in the earthquake codes of different countries. Measures that can be taken against torsional irregularity and soft story irregularity, are explained in detail. In the study, 180 models with different storey, axis and soil types with framed and asymmetric shear wall placement were designed and analyzed with Sta4CAD V14 program. In accordance with the data obtained from the analysis results; changes in building irregularity coefficients, building base shear forces, storey displacements and changes in second order effects were evaluated in detail. According to the findings; torsional irregularity coefficient is lowest in F1, highest in A3, soft story irregularity coefficient is lowest in B1, highest in F2, weak story irregularity coefficient is lowest in F2, highest in B1, base shear force is lowest in F1, highest in B3, story displacements are lowest in B1, highest in F1 model.