Güneş enerjisi destekli PEM elektrolizlerinde hidrojen üretiminin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of hydrogen production with solar assisted PEM electrolysis
  1. Tez No: 374696
  2. Yazar: İSMAİL DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Alternatif enerji kaynaklarına olan talebin giderek artması, enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılan güneş, rüzgar, biokütle gibi enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanımını ön plana çıkartmıştır. Alternatif enerji kaynaklarının yaygın olduğu bölgelerde enerji üretimi üzerine çalışmalar devam etmektedir. Günümüzde sürdürülebilir yaşam alanları oluşturmak için sürdürülebilir enerjistratejilerini uygulamak, iklim değişimi ve küresel ısınma ile mücadelede önemli hale gelmiştir. Hidrojen enerjisi ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hidrojen elde edilmesi bu problemlerin çözümünde önemlidir. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi yoluyla elektrik enerjisi ve hidrojen üretilmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ever-growing increase in the demand for the alternative power resources has given rise to the issue of effective use of such power energy like sun, wind, biomass that are utilized to meet the demand to the electricity. The concerns on and search for the use of existing alternative power resources within potential areas are under progress. Today, implementing sustainable energy strategies for creating a sustainable living space is important for combating against climate change and global warming.Hydrogen energy and production of hydrogen from renewable energy sources is important for the solution of these problems. In this study, production of electricalenergy and hydrogen using photovoltaic energy was studied.