Hibrit bir kripto algoritmasının paralelleştirilerek çok çekirdekli işlemcilerin performansının analiz edilmesi
Analyzing performance of multicore processors by parallelization of a hibrid crypto algorithm
- Tez No: 374697
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KANTARCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, MIRACL Kriptografik Kütüphanesinin rutinleri kullanılarak güvenliği sağlamak ve kriptografik algoritmanın performansı arttırmak amacıyla RSA ve AES algoritmalarından oluşan hibrit bir uygulama geliştirilmiştir. Seri olarak yazılmış bu uygulamanın çalışma performansını daha da arttırabilmek amacıyla çok çekirdekli işlemcilerde aynı uygulamanın paralel versiyonu yazılmıştır. Paralel versiyon yazılırken OpenMP Uygulama Programlama Arayüzü'nden yardım alınmıştır. Program paralelleştirilirken öncelikle veri bağımlılıkları manuel olarak analiz edilmiş ve daha sonra Par4All programı ile bu analizler test edilip bağımlılıkların maksimum seviyede çözülmesi sağlanmıştır. Daha sonra seri programa OpenMP kütüphanesinden birtakım direktifler eklenerek uygulama hem iki çekirdekli hem de dört çekirdekli platformlarda görev ve veri seviyesinde paralelleştirilmiştir. Paralelleştirilen programda da performans analizi yapılarak seri uygulama ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca çok çekirdekli işlemciler için ideal konfigürasyon kaç çekirdek olmalı ve Hyperthreading olmalı mı gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Performans analizlerinin karşılaştırılması sonucu çok çekirdekli işlemciler ile ilgili birtakım yorumlar yapılmış ve çok çekirdekli işlemciler ile ilgili bazı öneriler listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to provide security and increase performance of an cryptographic algorithm, a hibrit implementation that consists of RSA and AES is improved by using routines of MIRACL Cryptographic Library routines. To have more improving in the performance of hibrit implementation that is written as serial, same implementation is converted to parallel version on multicore processors. While parallel version is being written, OpenMP Application Programming Interface is used. While program is being parallelized, firstly data dependencies are analysed as manual and then analysis are tested to provide a solution for data dependencies in maximum level. After solving data dependencies, implementation is parallelized in data level and task level on multicore platforms that has two and four cores. Parallelization is achieved by adding some directives from OpenMP library to serial implementation. Performance analysis are made on parallelized implementation and parallel performance is compared with serial performance. Also,for ideal configuration how many cores should be in a multiprocessor subject hyperthreading affect is analyzed. At the end of the comparisons, some comments are written and some advices are given about multicore processors.