Karbon nanotüp modifiye sensörlerle nükleik asit etkileşimlerin elektrokimyasal tayini
Electrochemical monitoring of nucleic asit interaction by carbon nanotubes modified sensors
- Tez No: 374703
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda DNA hedefli antitümör etkili bir antibiyotik olan Mitomisin C (MC) ile DNA arasındaki biyomoleküler etkileşim, karbon nanotüpmodifiye tek kullanımlık elektrotlar ile elektrokimyasal olarak incelenmiştir. Bu kapsamda kullanılan tek kullanımlık kalem grafit elektrotlar (PGE)'ınyüzeyine tek duvarlı karbon nanotüp (CNT) ve farklı polimerik malzemelerin karışımı modifiye edilmiştir. Tasarlanan modifiye elektrotlar ile MC-DNA etkileşimi dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel pulsvoltametrisi (DPV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopi (EIS) teknikleri kullanılarak incelenmiştir. İlaç ve DNA konsantrasyonu ile etkileşim süresindeki değişimin yanıta olan etkileri araştırılmış ve optimum deneysel koşullar belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda CNT ve farklı polimerikmalzemelerin karışımı ile modifiye edilmiş tek kullanımlık grafit elektrotların DNA ve antikanser ilaç MC'nin elektrokimyasal tayininde ile ilaç-DNA etkileşimlerinin elektrokimyasal tayininde kullanılmaya elverişli olduğu saptanmıştır. Geliştirilen CNT temelli tek kullanımlık grafit elektrotlar ile ilaç, DNA ve biyomoleküler etkileşim çalışmalarının maliyeti düşük bir yöntemle, daha kısa sürede, duyarlı ve seçimli bir şekilde gerçekleştirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inthis study, the biomoleculer interaction between Mitomycin C (MC) and DNA which is an antitumor effective antibiotic was investigated electrochemically by using carbon nanotubes modified single use pencil graphite electrodes (PGEs). With in this scope, the PGEs were modified by using mixture of single wall carbon nanotubes (CNTs) with in various types of polymers. The electrochemicall detection of drug, DNA and drug DNA interaction with cyclicvoltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV) and was performed impedance spectroscopy (EIS) techniques. The effects of DNA concentration, drug concentration and interaction time were also examined up onto sersnor response and optimal experimental conditions were determined. As a conclusion, teh PGEs modified by the mixture of CNTs in various type of polymers were developed in our study and they were foun suitable for the electrochemical detection of MC, DNA and drug DNA interaction. It was shown that these novel desingned electrodes based on CNTs could yield the selectively and sensitively electrochemical monitoring of drug, DNA and biomoleculer interactions n a shorter time and cost effective way.