Farklı ışık geçirgenliğine sahip gölgeleme örtülerinin bazı elma çeşitlerinde güneş yanıklığı ve meyve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different ligth transmission shading nets on sunburn and fruit quality of some apple cultivars
- Tez No: 374704
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bazı elma çeşitlerinin yetiştiriciliğinde farklı ışık geçirgenliğine sahip gölgeleme örtülerinin kullanılmasının elmalarda güneş yanıklığı ve meyve kalitesine etkilerinin belirlemesi amaçlanmıştır. Deneme, Denizli İli' nde Ülkü Meyvecilik San. Tic. A.Ş' ye ait ticari elma bahçesinde 2012 ve 2013 üretim yıllarında yapılmıştır. Çalışmanın bitkisel materyalini Early Red One, Fuji ve Granny Smith elma çeşitleri oluşturmuştur. Her çeşidin üzeri % 10 gölgelemeye sahip beyaz file ve % 20 gölgelemeye sahip siyah file ile örtülmüştür. Ayrıca her çeşide ait üzeri açık kontrol parselleri bırakılmıştır. Çalışmada, güneş yanıklığı ve meyve kalite parametreleri belirlenmiştir. Güneş yanıklığı en yüksek kontrol uygulamasında Early Red One çeşidinde %27.85, Fuji çeşidinde %30.03 ve Granny Smith çeşidinde %24.04 iken, en düşük %20 gölgelemeye sahip siyah file altında Early Red One çeşidinde %1.89, Fuji çeşidinde %2.11 ve Granny Smith çeşidinde %2.31 oranında belirlenmiştir. Ayrıca yapılan nişasta testi uygulamalarında üç çeşitte de hasat zamanının değişmediği belirlenmiştir. Early Red One ve Fuji kırmızı elma çeşitlerinde gölgeleme altında kırmızı renk yoğunluğunun azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with different light transmission shading nets using in apple orchard to examine the effects of sunburn and fruit quality. The experiment conducted in commercial apple orchard of Ülkü Meyvecilik San Tic. A.Ş. in Denizli between 2012 and 2013.The plant materials in the experiment are Early Red One, Fuji and Granny Smith apple cultivars. The cultivars were covered black and white shading net and non-netted. In the study sunburn and fruit quality parametres were evaluated. The sunburn was determined the highest under control application 27.85% in Early Red One cultivar, 30.03% in Fuji cultivar, 24.04% in Granny Smith cultivar, the lowest under 20% black shading net 1.89% in Early Red One cultivar, 2.11% in Fuji cultivar, 2.31% in Granny Smith cultivar. It was determined there is no change the harvest period in three cultivars in starch iodine test. Red colour density reduced under shading nets in Early Red One and Fuji red apple cultivars.