Yeni nesil farklı ışık geçirgenliğine sahip tam kristalize CAD/CAM seramik materyallerin farklı yüzey bitirme işlemi ve yaşlandırma sonrası yüzey pürüzlülüğü, ışık geçirgenliği ve renk değişiminin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of surface roughness, light transmission and color change after different surface finishing and aging of new generation fully crystallized CAD/CAM ceramic materials with di̇fferent light transmi̇ttance
  1. Tez No: 867812
  2. Yazar: BAŞAK TIMARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; yeni nesil tam kristalize lityum disilikat (GC Initial LiSi), zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat (CeltraDuo), lösitle güçlendirilmiş cam seramik (GC Initial LRF, IPS Empress CAD) materyallerin, farklı translusensiye sahip (HT, LT) alt gruplarında, mekanik polisaj ve glaze işlemlerinin termal siklus sonrası yüzey pürüzlülüğü (Ra, Rz), ışık geçirgenliği (TP) ve renk değişiminlerini (ΔE00) karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: GC Initial LiSi, GC Initial LRF, IPS Empress CAD ve CeltraDuo blokların farklı ışık geçirgenliğine (HT, LT) sahip gruplarının her biri için 40'ar örnek hazırlanmıştır. Örneklere polisaj ve glaze işlemi uygulanmış, örnekler kahve çözeltisinde 10000 termal siklusa tabi tutulmuştur. Yüzey pürüzlülüğü ölçümü için mekanik profilometre, renk ölçümleri için spektrofotometre kullanılmıştır. Renk değişimi CIEDE2000 (ΔE00) formülü kullanılarak yapılmıştır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro wilk testi, normal dağılan değişkenlerin üzerine 3 farklı faktörün düzeylerinin etkisinin değerlendirilmesinde, tekrarlanan ölçümlü faktöriyel varyans analizi uygulanmıştır (p˂0,05). Bulgular: Yaşlandırma sonrası IPS Empress CAD HT bloğun polisaj grubunun Ra ve Rz değeri glaze grubundan yüksek bulunmuştur (p1,8). Yaşlandırma sonrası translusensi azalmış ve polisaj grupları glaze gruplarına kıyasla daha yüksek translusensi değeri göstermiştir. Sonuç: Polisaj uygulamasının glaze uygulamasına kıyasla daha pürüzlü yüzey elde edilmesine sebep olduğu saptanmıştır. Yaşlandırma, yüzey işlemi fark etmeksizin blokları daha az parlak, daha pürüzlü hale getirmiştir. Yaşlandırma sonrası ΔE00, polisaj gruplarında glaze gruplarına kıyasla daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to compare the effects of mechanical polishing and glazing processes on surface roughness (Ra, Rz), translucency (TP) and color changes (ΔE00) in different translucency subgroups (HT, LT) of next-generation fully crystallized lithium disilicate (GC Initial LiSi), zirconia-reinforced lithium silicate (CeltraDuo), and leucite-reinforced glass ceramic materials (GC Initial LRF, IPS Empress CAD) following thermal cycling. Materials and Methods: For each group of GC Initial LiSi, GC Initial LRF, IPS Empress CAD, and CeltraDuo blocks, with varying translucency subgroups (HT, LT), 40 specimens were prepared. These samples underwent polishing and glazing treatments before being subjected to 10,000 thermal cycles in a coffee solution. Surface roughness was measured using a mechanical profilometer, while color measurements were conducted with a spectrophotometer. The color change was calculated using the CIEDE2000 (ΔE00) formula. The conformity of parameters to normal distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test. For variables that followed a normal distribution, a repeated measures factorial analysis of variance was applied to evaluate the effects of three different factors' levels (p1.8). Following aging, translucency decreased, and the polished groups exhibited higher translucency values compared to the glazed groups. Conclusion: It has been determined that polishing applications result in a rougher surface compared to glaze applications. Aging, regardless of the surface treatment, made the blocks less glossy and rougher. After aging, ΔE00 was found to be higher in the polishing groups compared to the glaze groups.