A comparative study for seawater desalination by ED, NF and RO membranes-quality analysis of product water
Deniz suyu desalinasyonunda elektrodiyaliz, nanofiltrasyon ve ters ozmos membranlarının karşılaştırılması-ürün suyunun kalite analizi
  1. Tez No: 374720
  2. Yazar: CÜNEYT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜŞERREF ARDA, PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Su insanların temel yaşam kaynaklarından biridir. Tüm dünyada ve ülkemizde de çeşitli nedenlerle su kaynaklarının kirliliği ve su kıtlığı büyük problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle alternatif su kaynaklarının kullanımı ve mevcut su kaynaklarının korunumu için yeni teknikler geliştirilmesi gereklidir. Ters ozmos yöntemi özellikle yeni tesis edilen desalinasyon tesisleri için önde gelen bir teknoloji olup, farklı tuzluluğa sahip sular için, farklı ön arıtma ve membran sistem tasarımları kullanılarak uygulanmaktadır. Hem nanofiltrasyon (NF) hem de ters ozmos (RO) yöntemleriyle sulardan tuz ve çeşitli türler giderilebilmektedir. Yapılan araştırmalar, NF'nun tek başına deniz suyundaki tuzluluğu içme suyu standartlarına indiremeyeceğini fakat bu prosesin az tuzlu suların arıtımında başarıyla kullanılabildiğini göstermiştir. NF, RO ile birlikte deniz suyu ön arıtımında kullanılabilir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak farklı derişimlerde NaCl çözeltileri ile deniz suyunun elektrodiyaliz yöntemi ile desalinasyonu incelenmiştir. Bu çalışmada, ayrıca Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Urla biriminde kurulu olan mini pilot ölçekli deniz suyu arıtma sistemi ile doğal deniz suyu kullanılarak desalinasyon testleri yapılmıştır. NF ve RO membranlarının deniz suyu desalinasyon performansları hem ayrı ayrı, hem de NF ile RO birarada olacak şekilde hibrit bir sistem kurularak incelenmiştir. RO deniz suyu arıtımı için bir ön arıtım aşaması olarak NF yönteminin uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The water is one of the basic life sources for the people. The rapid decrease and pollution in water resources by various reasons are big problems in all over the world and also in our country. Therefore, we need to develop new techniques for saving the present water resources and using alternative water resources. Reverse osmosis method is the leading technology for especially new desalination installations, and they are applied to a variety of salt containing water resources using various pretreatment and membrane system designs. Both nanofiltration (NF) and reverse osmosis (RO) can remove salinity and various species in water. Research has shown that NF, as a single process, cannot reduce seawater salinity to drinking water standards, but it has been used successfully to treat brackish feed water. Coupled with RO, NF can be used to pre-treat seawater. In this thesis, desalination of salt solutions at various concentrations and seawater by electrodialysis was first investigated. In this study, natural seawater desalination tests were also performed using a mini pilot scale seawater desalination system installed at Urla-Izmir, Turkey. The seawater desalination performance of NF and RO membranes were examined both separately and in a hybrid seawater desalination system coupling NF with RO. The applicability of NF as a pre-treatment stage for RO for seawater desalination was investigated.