Altınoluk yapay resif alanında kullanılan küçük ölçekli av araçlarının av kompozisyonu
Small scale fishing gear used to fishing composition in Altinoluk artificial reef area
  1. Tez No: 374721
  2. Yazar: CANBERK PELİSTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez Edremit Körfezi Altınoluk yapay resif alanında yürütülmüştür. Proje, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2011 de başlatılmış ve 2013 te tamamlanmıştır. Bütçesi 5.000.000 TL olan projede, biyolojik çeşitliliğin korunması ve küçük ölçekli balıkçılığın geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın amacı, yapay resif alanında kullanılan küçük ölçekli av araçlarının (uzatma ağı, paragat, sürükleme takımları ve olta) av kompozisyonu ve birim çabaya düşen av gücünün tespit edilmesidir. Bölgedeki fiziko-kimyasal parametreler (sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen ve pH) CTD (YSI 6600 multiprobe) kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada küçük ölçekli av araçları ile 78 türe ait 1314 birey kayıt edilmiştir. Mevsimlere göre en verimli av aracının Yaz mevsiminde uzatma ağı, sonbahar ve kış mevsiminde sırtı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis was conducted in the artificial reef area in Gulf of Edremit. The Project was started at 2011 and finalized at 2013 by Food, Agriculture and Livestock Ministry. Budget was 5 million TL and main purposes were developing small-scale fisheries and protect marine biodiversity. The aim of the study is to determine catch composition and catch per unit effort of small-scale fishing gears (gill net, longline, trolling, angling). Physical-chemical parameters in artificial reef area have been investigated using by CTD (YSI 6600 multi-probe). In this study, 78 species and 1314 individuals were recorded using by small-scale fishing gear. The most productive fishing gear was gill nets in summer, trolling was dound the effective gear in fall and winter.