Çok kriterli karar verme yöntemleri ile tehlikeli atık bertaraf firması seçimine bütünsel bir yaklaşım
An integrated approach to hazardous waste disposal firm select ion with multi-criteria decision making methods
- Tez No: 374750
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tehlikeli atıklar, konsantrasyonu, fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle; uygunsuz depolanması, bertaraf edilmesi ve taşınması halinde, insanı ve çevreyi tehdit eden maddelerdir. Çeşitli faaliyetleri sonucu bu maddeleri atık olarak üreten işletmelerin çoğunlukla kendilerine ait bertaraf sistemleri bulunmamaktadır. Ayrıca işletmeler, tehlikeli atıkları bertaraf eden yüklenicileri seçerken çoğu kez yeterince dikkatli davranmamaktadırlar. Diğer taraftan yüklenici seçimine etki eden ve kendi aralarında çelişen birçok nitel ve nicel kriter bulunmaktadır. Yapılan çalışmanın amacı, tehlikeli atık üreten bir işletmeye bu atıkları ekonomik ve zararsız olarak bertaraf eden en uygun yükleniciyi seçmesinde yardımcı olmaktır. Çalışmada Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden birisi olan ve literatürde yaygın olarak kullanılan Analitik Serim Süreci (ASS) ile yüklenici firma ağırlıkları hesaplanmıştır. İzleyen aşamada ise kurulan bir matematiksel model yardımıyla tehlikeli atık türlerinin hangi atık bertaraf firmasına verilmesi gerektiği belirlenmiştir. Sonuç kısmında matematiksel model ile ulaşılan değerlerin, ASS modeli ile ulaşılan sonuç değerleri ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hazardous waste is substance that threaten people and environment in case of improper storage, disposal and transport due to its concentration, physical and chemical properties. Companies producing hazardous waste as a result of several activities mostly do not have any own disposal facilities. In addition, they do not pay attention enough to determine the right contractor as a disposal facility. On the other hand, there are various qualitative and quantitative criteria conflicting with each other and affecting the selection of the contractor. The aim of the performed study is to assist one of these companies producing hazardous waste in the selection of the best contractor that eliminates hazardous waste economic and harmless way. In the study, contractor weights in percentage is calculated by usig Analytic Network Process (ANP) as one of the multi-critera decision making (MCDM) methods and widely used in the literature which considers both qualitative and quantitative critera. In the next step, with the help of the established mathematical model, contractors given which type of hazardous waste are determined. In the conclusion part, it is identified that the values achieved by mathematical model are comply with the values achieved by ANP model.