Trabzon ili inşaat sektöründe yaşanan iş kazalarının değerlendirilmesi
Occupational accidents in Trabzon construction sector
  1. Tez No: 374776
  2. Yazar: GONCA KAMBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BASRİ BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de iş kazalarının en sık yaşandığı sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Özellikle son yıllarda Türkiye ekonomisinde önemli yer tutan inşaat sektörü, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği ve çeşitli meslek hastalıklarının yanı sıra sakatlanma veya yaralanma gibi rahatsızlıklar geçirdiği bir sektördür. İnşaat sektöründe yaşanan bu olumsuzluklar sadece kazaya uğrayan işçiye değil, aynı zamanda ailesine ve ülke ekonomisine de büyük zararlar getirmektedir. İnşaat iş kolunda yaşanan iş kazalarının nedenlerine ve dolayısıyla alınabilecek önlemlerine ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, Trabzon iline kayıtlı inşaat şirketlerinde 2010–2011 yıllarında meydana gelen iş kazaları irdelenmiştir. Bu amaçla, Trabzon Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ndeki 2010-2011 yılları arasında meydana gelen iş kazalarına ait dosyalar tek tek incelenerek inşaat iş koluna ait olanlardan gerekli bilgiler temin edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda detaylı istatistiksel çalışmalar yapılarak sonuçlar grafiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in the world of work-related accidents in our country at the beginning of the sector are experiencing most often comes from the construction sector. Especially in recent years construction sector holds an important place in the economy of the Turkey. It is the sector which many people lost their lives there, as well as a variety of occupational disease, such as a disease or injury spends. These problems are not only in the construction sector worker who has suffered an accident, but also bring great harm to the family and the country's economy. Construction business experienced the causes of occupational accidents and, therefore, shed light on the measures to be taken in order to have it performed in this thesis, Trabzon construction company is registered in the 2010 – 2011 year from occupational accidents have been analysed. For this purpose, the files of the work accidents that occurred between the years 2010-2011 in the Trabzon Provincial Directorate of Social Security has been providing necessary information from those belonging to the construction business individually examined. The detailed statistical studies in accordance with data obtained have been conducted and the results have been shown graphically.