Anterior dişlerde interproksimal bölgenin klinik ve radyolojik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological measurements of interproximal arena in anterior teeth
- Tez No: 374813
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı interproksimal bölgeyi çevreleyen sert dokuda dijital radyografik yöntem ve direkt klinik yöntemler ile yapılan yükseklik ve genişlik ölçümlerinin güvenilirlik ve tutarlılıklarının karşılaştırılmasıdır. Ayrıca çalışma sonucunda elde edilecek bilgiler ışığında rutin olarak kullanılan teşhis yöntemlerinin standardizasyonunun sağlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla alt ve/veya üst çene anterior bölgelerinde flep operasyonu planlanan 5 kadın, 11 erkek, yaşları 40 ile 60 arasında değişen (ortalama 46,0±5,21) toplam 16 hastanın 60 interproksimal bölgesi dâhil edilmiştir. Yükseklik ölçümü olarak ilgili dişlerin kontakt noktalarının en apikalinden kret tepesine inilen dikmenin uzunluğu ve genişlik ölçümü olarak alveoler kret seviyesinde kök yüzeyleri arasındaki mesafeler hem klinik ve hem radyografik olarak ölçülerek kaydedilmiştir. Çalışmamızda interdental bölgenin yüksekliğinin klinik ölçümleri alt ve üst çenelerde radyografik ölçümlerden daha az çıkarken, interdental bölgenin genişliğine ait ölçümler tam ters olarak klinik ölçümlerde radyografik ölçümlere göre daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamzıda dikey ölçümlerde 2 boyutlu radyografi tekniğinin yeterli olduğu ancak yatay ölçümlerde yetersiz ve radyografta daha az ölçüm olduğu gösterilmiştir. Bu sebepten dolayı özellikle çok duvarı içine alan kemik defektlerinin ( intrabony, krater vb.) incelemenesi 3 boyutlu görüntü alınmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to compare the reliability and consistency of height and width measurements using digital radiographic methods in hard tissue which was performed in the interproximal area with direct clinical methods. In addition, information obtained from the study will be aimed to use at providing the standardization of diagnostic methods routinely used in the clinic. For this purpose, the subjects who underwent lower and/or upper jaw anterior regions of flap surgery, 5 women, 11 men, aged between 40 and 60 (mean 46.0 ± 5.21 ) were included. In the total 16 patients, 60 interproximal region was used in this study. The height measurement was the length of the apical to the alveolar crest leading down from the pillar of the teeth and the point of contact whereas the width of the alveolar crest level was measurement between the distance of the root surfaces. These measurements were recorded and measured both clinically and radiographically. In our study, it was found that the clinical measurements of the height was less than the interdental radiographic measurements while measurements of the width of the interdental radiographic measurements were significantly higher than those in the clinical measurement. In this study, it was found that the height (vertical) measurement is sufficient with the 2 -dimensional radiographic technique, but in horizontal measurement, it was shown to be inadequate and less radiographic measurements. For this reason especially the bone defects (intrabony, craters etc .) is considered to be useful to examine in the 3 -dimensional images.