C2 ve ND-yag lazer uygulamalarının kök kanal dolgu maddelerinin dentin bağlantısına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of co2 and nd-yag laser appli̇cati̇ons on dentinal adhesion of the root canal sealers
  1. Tez No: 374832
  2. Yazar: ESRA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kök kanal duvarları üzerine uygulanan yüzey işlemlerinin farklı kök kanal dolgu materyallerinin bağlantı dayanımına etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu amaçla, toplam 180 adet çürüksüz, yüzeyinde çatlak ve kırık olmayan çekilmiş insan alt premolar diş kökü kök kanal preperasyonundan sonra eşit sayıda ve rastgele 12 gruba ayrılmıştır; Grup 1(Kontrol): 3ml %5 NaOCl (n=30), Grup 2: 5ml %17 EDTA (n=30), Grup 3: Nd:YAG lazer (1W, 10Hz) (n=30), Grup 4 Nd:YAG lazer (1W, 15Hz) (n=30), Grup 5: CO2 lazer (1W,50Hz) (n=30), Grup 6: CO2 lazer (0.5W, 50Hz) (n=30). Daha sonra bütün gruplarda kök kanalları iki farklı kök kanal patı ile doldurulmuş (Güta Perka + AH plus (n=15), Resilon + Epiphany SE (n=15) ve her bir kök yüzeyinden, koronal, orta ve apikali içermek üzere düşük hızda su soğutmalı elmas testere kullanılarak üç adet kesit alınmıştır. Patların adezyon dayanımlarını değerlendirmek için köklerden elde edilen kesitler üzerinde push-out testi yapılmıştır. Sonuçlar Newton olarak kaydedilmiş ve mPA'a çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the present study is to evaluate the effect of different surface treatments on adhesion strength of different root sealer materials to root canal walls. Material and Method: For this purpose, a total of 180 extracted human inferior premolar teeth roots without surface cracks and fractures were divided into 12 groups; Group 1(Control): 3ml %5 NaOCl (n=30), Group 2: 5ml %17 EDTA (n=30), Group 3: Nd:YAG laser (1W, 10Hz) (n=30), Group 4: Nd:YAG laser (1W, 15Hz) (n=30), Group 5: CO2 laser (1W,50Hz) (n=30),Group 6: CO2 laser (0.5W, 50Hz) (n=30). And then for all groups root canals were filled with two different sealers (gutta percha + AH plus (n=15), Resilon + Epiphany SE (n=15) and total of three sections were taken from one root surface including coronal, middle and apical by using a low-speed water-cooled diamond blade. After these procedures, push-out tests were performed on sections which were obtained from the roots to evaluate the adhesion strength of the sealers. Results recorded as Newton and converted to Mpa.