Siyatik sinir hasarında borik asit (Sodyum tetraborat) ve mezenkimal kök hücre (MKH) uygulamalarının sinir doku iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of boric acid (Sodium tetraborate) and mesenchymal stem cell (MSC) applications on nerve tissue healing in sciatic nerve damage
  1. Tez No: 778910
  2. Yazar: MUHAMMED AKTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Mevcut çalışmada sıçanlarda oluşturulan deneysel siyatik sinir hasarına karşı borik asit ve mezenkimal kök hücre uygulamalarının terapötik etki potansiyelleri araştırıldı. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Etik Kurul Onayı ve ERÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Birimi desteği (TDK-2020-10073) alındıktan sonra 2-3 aylık (200-300gr ağırlığında) Erkek Wistar Albino sıçan (36 adet) kullanıldı. Deneklerden rastgele altı grup (n=6) oluşturuldu. Gruplar: (I)-Kontrol (K), (II)-Borik asit İntakt (Bİ), (III)-Borik asit Cerrahi (BC), (IV)-Akut Mezenkimal Kök Hücre (A-MKH), (V)-Geç Mezenkimal Kök Hücre (G-MKH) ve (VI)-Mezenkimal Kök Hücre+Borik Asit (MKH+B) şeklinde belirlendi. Sıçanlarda deneysel siyatik sinir hasarı cerrahi olarak anestezi altında ve siyatik sinirin nörotmezis tipi (oblik kesi) dejenerasyonu ile gerçekleştirildi. Siyatik sinirin serbest sinir uçları (proksimal ve distal) uç-uca getirilerek, epinöral dikiş ile biseps kası ve cilt sütur ile onarıldı. Pansuman sonrası sıçanlar oda sıcaklığında 7 gün süresince iyileşmeye bırakıldı. Borik asit (100 mg/kg) yaralanmadan sonra 0, 24, 48 ve 72. saatlerde intragastrik olarak sıçanlara uygulandı. 14 günlük sıçan yağ dokusundan elde edilen (36 milyon adet) mezenkimal kök hücre (MKH) uygulamaları: IV ve VI. gruplara hasar oluşturulduktan hemen sonra, V. gruba ise 14 gün sonra hasarlı siyatik sinir bölgesine 24 saat arayla ve iki doz (2x106 adet/0,5ml) şeklinde uygulandı. Peryodik aralıklarla sıçanların fiziksel (vücut boyu vücut ağırlığı, beden kitle indeksi), fizyolojik özellikleri (vücut sıcaklığı, kan glukozu ve %oksijen satürasyonu), motor fonksiyon parametreleri (denge testi, kavrama testi ve siyatik fonksiyon indeksi) tespit edildi. Sıçanlarda sinirsel hasar öncesi, sinirsel hasar sonrası ve hasardan 14 gün sonra elektrofizyolojik parametrelerden EMG, EEG, EKG ve gastrocnemius kası izotonik kontraksiyon güçleri ölçülerek değerlendirildi. Deney hayvanlarından alınan venöz kan örneklerinden ELISA yöntemi kullanılarak büyüme faktörlerinden (Nükleer Faktör Kappa B: NF-kB, Beyin Kaynaklı Büyüme Faktörü: BDNF, Nörotrofin-3: NT-3) ve sitokinlerden; İnterferon Gama (IFN-γ), Granülosit Makrofaj Koloni Uyarıcı Faktör (GM-HSF), Interlökin-1Alpha (IL-1α), Interlökin-6 (IL-6), Interlökin-18(IL-18), Interlökin-12p70(IL-12p70), Interlökin-17A (IL-17A) ve Interlökin-33 (IL-33)' in serum düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, the potential therapeutic effects of boric acid and mesenchymal stem cell applications against experimental sciatic nerve injury in rats were investigated. After obtaining Erciyes University (ERU) EthiHS Committee Approval and ERU Scientific Research Projects (BAP) Unit support (TDK-2020-10073), 2-3 months old (weighing 200-300 g) male Wistar Albino rats (36) were used. Six groups (n=6) were randomly assigned. The groups were: (I)-Control (C), (II)-Boric acid Intact (BI), (III)-Boric acid Surgical (BC), (IV)-Acute Mesenchymal Stem Cell (MSC-A), (V)-Delayed Mesenchymal Stem Cell (MSC-D) and (VI)-Mesenchymal Stem Cell+Boric Acid (MSC+BA). Experimental sciatic nerve injury in rats was performed surgically under anesthesia and by neurotmesis-type (oblique incision) degeneration of the sciatic nerve. The free nerve endings (proximal and distal) of the sciatic nerve were brought end-to-end and repaired with epineural suture, biceps muscle, and skin suture. After dressing, the rats were allowed to heal at room temperature for seven days. Boric acid (100 mg/kg) was administered intragastrically at 0, 24, 48 and 72 hours after injury. Mesenchymal stem cell (MSC) applications obtained from 14-day-old rat adipose tissue (36 million): Groups IV and VI were administered immediately after the injury and group V was administered two doses (2x106 pieces/0.5ml) to the damaged sciatic nerve area every 24 hours 14 days later. Physical (body length, body weight, body mass index (BMI)), physiologic (body temperature, blood glucose and oxygen saturation) and motor function parameters (balance test, grip test and sciatic function index) were determined periodically. Electrophysiologic parameters EMG, EEG, ECG and gastrocnemius muscle isotonic contraction strength were measured and evaluated before, after and 14 days after neural injury. Venous blood samples obtained from the experimental animals were analyzed for growth factors (Nuclear Factor Kappa B: NF-kB, Brain-Derived Growth Factor: BDNF, Neurotrophin-3: NT-3) and cytokines; Interferon Gamma (IFN-γ), Granulocyte Macrophage Colony Stimulating Factor (GM-HSF), Interleukin-1Alpha (IL-1α), Interleukin-6 (IL-6), Interleukin-18 (IL-18), Interleukin-12p70 (IL-12p70), Interleukin-17A (IL-17A) and Interleukin-33 (IL-33) were determined.