Kısraklarda laktasyonun reprodüktif özelliklerle ilişkisi
Relationship between lactation and reproductive characteristics in mares
  1. Tez No: 374831
  2. Yazar: SERHAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Hollanda Kraliyet Sıcak Kanlı atlarında laktasyon dönemindeki bir takım metabolik ve hormonal değişimlerin ovaryum aktivitesi ve fertilite parametreleri başta olmak üzere reprodüktif sisteme olan bazı etkilerinin belirlenmesi, laktasyondaki kısraklar ile laktasyonda olmayan kısraklar arasındaki olası reprodüktif benzerlikler ve farklılıkların tespit edilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada dört üreme sezonu süresince takip edilen 20 adet kısrak laktasyon statülerine göre iki gruba ayrıldı. Laktasyonda Olan (Grup I) ve Laktasyonda Olmayan (Grup II) kısraklarda canlı ağırlık ve vücut kondisyon skorları, ovaryum aktiviteleri, östrus davranışları ve gebelik süreçleri takip edilerek karşılaştırıldı. Her iki gruptan toplanan kan örneklerinde serum progesteron ve östradiol seviyeleri belirlenerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effects of some metabolic and hormonal changes on the reproductive system, especially on ovarian activity and fertility parameters, during lactation in Koninklijk Warmbloed Paar Nederland mares and to identify possible reproductive similarities and differences between non-lactating mares and lactating mares. Material and Method: In this study, 20 mares were divided into two groups according to lactational status during four breeding seasons. Weight/body condition scores, ovarian activities, oestrus behaviors and pregnancies were determined and compared between lactation (Group I) and non-lactation (Group II) mares. Serum progesterone and estradiol levels were analysed and compared between both groups. Results: Lactation leads to metabolic and hormonal changes in mares.