Türki̇ye Güreş Federasyonunun 90. yılı i̇sti̇şare ve değerlendi̇rme toplantısına katılan i̇dareci̇ ve antrenörleri̇n dopi̇ng bi̇lgi̇ düzeyleri̇ni̇n araştırılması
Investigation of managers and coaches knowledge level of dopi̇ng in the wrestling federation of turkey and assessment consultation meeting of 90 of the year involved in
  1. Tez No: 374861
  2. Yazar: ÖMER SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yaratılışı gereği, yaşamını sürdürebilmek için sürekli mücadele içerisinde olan insanoğlunun verdiği mücadelenin temelinde hayatta kalma düşüncesi bulunmaktadır. Tarih boyunca farklı yöntem ve süreçlerde gerçekleştirilen bu mücadeleleri doğa, hayvan ve insanlara karşı yapılan mücadeleler şeklinde sınıflandırmak mümkündür. Farklı türler arasındaki mücadelenin temelinde genellikle hayatta kalmayı sağamaya yönelikken, aynı türdeki bireyler arasındaki mücadele daha çok neslin devamını sağlamaya yöneliktir. Zaman ilerledikçe daha farklı mücadele alanları ortaya çıkmıştır. Spor bu mücadelenin sonucunda ortaya çıkmış roma kökenli bir süreçtir. Spor branşları zaman içerisinde farklılaşarak önemli gelişme göstermiştir. Bu branşların yapılması temelde yarışma amacı güttüğünden önemli kuralların getirilmesini zorunlu kılmıştır. Her sporu dalının icrası kendi kurları çerçevesinde yapılmaktadır. Mücadelenin en tipik örneğinin verildiği spor dallarında başarılı olmak için yoğun ve uzun süreli antrenman yapılması şarttır. Antrenman ya da ön hazırlık çalışmalarının getirdiği yoğunluk, fiziksel, fizyolojik ve psikolojik yıpranmanın sonucuyla başa çıkmak oldukça zordur. Bu nedenle bedenin yetersiz ve eksik kaldığı yerde takviye için yardımcı unsurlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç ve eksiklik normal yollarla karşılanmaya çalışılır. Ancak bazen bedeni zorlayan etik dışı uygulamalarla da giderildiği görülmektedir ki, bu durum genelde doping kavramı olarak değerlendirilmektedir. Birinci bölümünde doping kavramı; tarihçesi ve yöntemleriyle ilgili serimlemeler yapılan bu araştırmada Türk Güreşine hizmet eden antrenör ve idarecilerin doping konusundaki bilgi düzeylerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu araştırma ile elde edilecek bulgular idareci ve antrenörlerin eğitime ihtiyacı olup olmadıkları belirlenmesine, gereken tedbirlerin alınmasına ışık tutacaktır. Ayrıca bu konuya dikkat çekilmesi ve eğitilmesi sporcuların ulusal ve uluslararası yarışmalarda güvenle yarışmalarına yardımcı olacaktır. Sporcuların yetiştirilmesine katkı yapan antrenörler ve sporu yöneten idarecilerin bilgili olması, hem yarışmacıların istenmeyen olaylarla karşılaşmaması hem de müsabakaların daha güvenli geçmesine katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a requirement of creation, there is the thought of surviving, on the basis of fight for mankind who are in the constant struggle to continue their life. Throughout the history, there has been possible to classify those struggles which are based on different methods and processes, as against the nature, animals, and human-being. However, the reasons for the fight between similar types of individuals have been likely to continue of generation, but it is also between different types occurred for survival reasons. As the time passed through, there has been new fields of different struggles that has risen up and created as a result of related fights in the Roman Culture. Those sport branches has shown significant improvement with the gradual changes. Hence, the purpose of the contest of those branches are based on competition soul, brought a necessity to apply significant rules. The execution of all sport branches has performed in their own way. It is necessary to perform intense and long-term training, to be successful in those contentious sports. The outcomes of training are difficult to overcome which are intense, physical, physiological, and physiological attrition. Therefore, there is a need has risen up to assist the sportsmen s inadequate and uncompleted body conditions. At the first part, the concept of doping has argued in the seminars to reveal the levels of knowledge of Turkish wrestling coaches and administrators. The findings will be determined whether those managers and coaches need to be trained and any action plan is to be needed. That facility also will help to train athletes in national and international competitions with the feeling of confidence. It is determined that the coaches and sports administrators manages to be knowledgeable, will contribute to the competition in subject to improve credibility and halt any undesirable events.