Malation ve dimetoat içeren bazı pestisit preparatlarının fare kemik iliği hücrelerinde genotoksik etkilerinin araştırılması
Some pesticides mixture containing of malathion and dimethoate investigation of genotoxic effects on mouse bone marrow cells
  1. Tez No: 374860
  2. Yazar: UĞUR ERMİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada organik fosforlu insektisitlerden olan Malation ve Dimetoat'ın farelerde mikronükleus testi ile genotoksik etkileri araştırıldı. Malation ve Dimetoat organik fosforlu insektisitlerdendirler. Tarımda ve veterinerlik alanında pestlere karşı kullanılırlar. Besin insanoğlunun en önemli ihtiyacıdır. Tarım alanları azalırken nüfusun giderek artmaktadır. Bu durum besine olan ihtiyacı da giderek arttırmaktadır. Bu nedenle günümüzün en önemli problemlerinden biri tarım ürünlerine olan aşırı taleptir. Bunu sağlayabilmek için tarım alanlarına sulama, gübreleme, pestisit uygulamalarının yapılması maalesef kaçınılmaz görünmektedir. Hatta hem bitki hem de hayvansal üretiminin arttırılması için genetik çalışmaların yapıldığı da bilinen bir gerçektir. Bütün bunlar günümüzde pestisit uygulamalarını büyük boyutlara taşımıştır. Fazla kullanılan pestisitlerin bir grubunu da organik fosforlu insektisitler oluşturur. Bunların yanlış kullanılması hem konakçıya hem de çevreye zarar verebilir. Akut ve kronik toksisite yaparak hayvan ve insanların zarar görmesi gündeme gelebilir. Zararlı etkilerinden bir tanesi de genetik yapılar üzerinde meydana getirdikleri toksisitelerdir. Gentoksisitenin önemli sorunlar doğurması ve bazı etkilerinin gelecek nesillere aktarılabiliyor olması nedeniyle üzerine büyük dikkat çekmektedir. Gen toksisitelerinin bilinmesi çevre ve canlı sağlığının korunması açısından çok önemlidir. Bu çalışmada ağırlıkları 20 ± 1 g arasında değişen, 8 haftalık erkek, Mus musculus cinsi albino ırkı toplam 40 adet fare kullanıldı. Fareler 121 ̊C' de otoklove edilebilen, polikarbon malzemeden yapılmış kafeslerde barındırıldı. Hayvanlar kafeslere 10'lu gruplar halinde yerleştirildi. Fareler, 20 ± 2 ̊C sıcaklık, % 50 bağıl neme sahip, sabah 8'den akşam 8'e kadar olan 12 saat aydınlık, 12 saat karanlık ışık periyotlu laboratuar koşullarında barındırıldı. Hayvanlar ad libitum olarak standart diyetle beslendi. Uygulanacak maddelerin dozu distile suda çözülerek oral yol ile verildi. Kontrol grubuna (Grup 1) içme suyu olarak distile su verildi. Pozitif kontrol grubuna (Grup 2) i.p. yolla 50 µl/10 g fare tek dozda Mitomisin-C enjekte edildi (2 mg/kg). Grup 3'e 10 mg/kg dozda Malation, içme suyuyla 14 gün süreyle verildi. Grup 4'e ise içme suyuyla 10 mg/kg dozda Dimetoat 14 gün süreyle uygulandı. Hayvanlar 14 gün sonra eter anestezisi altında dislokasyonla ötenazi edildi. Kemik ilikleri çıkarıldı. Boyanarak mikroskopta incelenebilecek preparatlar haline getirildi. Her hayvandan hazırlanan bir preparattan 1000 adet hücre olmak üzere bir gruptan toplam 10 000 adet hücre sayıldı. Hücrelerde PCE ve MNPCE oranları tespit edildi. Araştırma sonucunda MNPCE sayılarının grup ortalaması kontrol grubunda 3,6, grup 2'de 67,6, grup 3'de 28,1 ve grup 4'de 51,1 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The genotoxic effects of Malathion and Dimethoate which are organophosphorus insecticides in mice through micronucleus test have been searched in this study. Malathion and Dimethoate are organophosphorus insecticides. They are used against the pests in agriculture and veterinary field. Nutrition is the most important need of humans. While the cultivated areas are decreasing, the population is gradually increasing. In this case, the need for food is also increasing. Hence, one of today's most important problems is the excessive demand for agricultural products. In order to be able to ensure this, fertilization, irrigation and unfortunately application of pesticides to the cultivated areas seem to be inevitable. Moreover, it is a known fact that genetic studies are carried out so as to increase both the production of plant and animal. Taking into account all of these, applications of pesticides are inevitable. A group of commonly used pesticides consist of organophosphorus insecticides. Their misuse can damage both the host and the environment. The damage to animals and humans may come into the question by their acute and chronic toxicity. One of their detrimental effects is toxicity on genetic structures. The fact that Gene toxicity pose significant problems and some of its effects can be transferred to future generations raises the concern over. The knowledge about Genetoxicity is mostly important in terms of protection of environmental and living being health. In this study, 40 mice that weigh ranging from 20 ± 1 g, are 8-week, male, albino genus, Mus musculus have been used. Mice have been sheltered in cages that can be autoclaved in 121 ̊C and made of polycarbonate material. The animals have been placed in groups formed ten. Mice have been sheltered in laboratory conditions having 20 ± 2 ° C temperature, 50% relative humidity, with the 12-hour light from 8 in the morning until eight in the evening, 12-hour dark periods. The animals have been fed with standard diet known as ad libitum. The dose of the substances to be applied have been dissolved in distilled water and given by oral route. Control group (Group 1) has been given distilled water as drinking water. Positive control group (Group 2) has been injected Mitomycin-C (2 mg / kg) by i.p. 50 μl/10 g in a single dose. Group 3 has been given in 10 mg / kg doses of Malathion with drinking water for 14 days. On the other hand, Group 4 has been given 10 mg / kg doses of Dimethoate with drinking water for 14 days. The animals have been euthanized under ether anesthesia through dislocation after 14 days. Bone marrows have been removed. They have been made into preparations which can be examined under microscope by being staining. In any preparation obtained from each animal 10.000 cells have been counted including a group having 1000 cells. PCE and MNPCE rates in cells have been determined. According to the study, the group average of MNPCE numbers have been determined as 3,6 in control group, 67,6 in Group 2, 28,1 in Group 3, 51,1 in Group 4.