İntrakraniyal kitle operasyonlarında sugammadeks ve neostigminin nöromüsküler blok ve BİS üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Compari̇son of neosti̇gmi̇ne and sugammadex on neuromuscular blockade and BIS values after intracranial mass operations
  1. Tez No: 374881
  2. Yazar: MUSTAFA KURÇALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE BİNNUR SARIHASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nöroanestezide erken nörolojik değerlendirme, bilgisayarlı tomografi veya MR ile komplikasyonların belirlenmesi nedeniyle erken derlenme ayrı bir özellik arz etmektedir Bu dönemde anestezik ilaçların kesilmesi ve nöromüsküler blokajın etkilerinin geri dönmesi ile hastanın solunumunun ve koruyucu reflekslerinin tekrar kazanılması beklenir. Geleneksel klinik uygulamada ameliyatın muhtemel bitiş zamanına göre kas gevşetici ilacın etkisinin azalma süresi gözetilir ve endotrakeal ekstübasyondan önce bir kolinesteraz inhibitörü kullanılarak sinir-kas kavşağında iletim arttırılır. Neostigmin bu amaçla en yaygın kullanılan kolinesteraz inhibitörüdür. Neostigmin kas gevşetici ilaçların fizyolojik antagonistidir ve yavaş başlayan, sınırlı bir etkiye sahiptir. Klinik kullanıma birkaç yıl önce sunulmuş olan 'Sugammadeks' adlı ilaçsa, steroid yapılı nöromüsküler blokerler olan roküronyum ve veküronyumun kapsül yapısını bozarak kimyasal antagonist özellik gösterir. Sugammadeksin nöromüsküler derlenme açısından neostigmine oranla çok daha hızlı ve yüksek etkili olduğu bir çok çalışmada gösterilmiştir. Sugammadeks sayesinde hastaların belirgin biçimde daha kısa sürede anestezi sonrası derlenmeleri bu ilacın santral sinir sistemi üzerine de etkisi olduğu düşüncesini doğurmuştur. Sugammadeksin bilinç düzeyini gösteren yardımcı bir parametre olan BİS üzerine etkisini değerlendirme amacıyla bu çalışmayı hazırladık. Çalışmamızda intrakranyal, supratentoryal kitle cerrahisi geçirecek hastalarda, propofol-remifentanil anestezisini takiben cerrahinin bitiminde bir gruba (n=30) 50 mcg/kg neostigmin, diğer grubaysa (n=30) 2 mg/kg sugammadeks uygulandı ve eş zamanlı olarak TOF ve BİS ölçümleri yapıldı. Sugammadeks uygulanan hastalarda BİS değerinin 80'e ulaşma zamanının daha kısa olduğunu gözlemledik fakat TOF %90 olduğundaki BİS değerlerinin Neostigmin grubunda daha yüksek olduğunu gördük. Sugammadeks grubunda BİS'teki bu hızlı artışın nöromüsküler aktivite artışına sekonder olduğu düşünüldü. Çalışmamızın sonucunda Sugammadeksin Neostigmine göre daha hızlı derlenmeyi hızlandırdığını söylenebilir. Bu durum nöroşirürji hastalarında erken nörolojik muayene ve komplikasyonların tespiti açısından oldukça önemlidir. Bu hasta grubunda sugammadeks kullanılması uygun görülmüştür ancak bu etkinin bilinç durumuyla bağlantısını göstermek için daha farklı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Rapid neuological recovery from neuroanaesthesia is especially important because of early detection of the complications by via computer tomography or MR imagining. In this period it is look forward to start spontaneous ventilation of patient and regaining of security reflexes after withdrawning of anaesthesic drugs. In conservative clinical practice decreasing the depth of the neuromusculary block are wait until a degree and then a choline-esterase inhibitor drug is administer before endotracheal extubation. Neostigmine is the most common agent for this purpose. Neostigmine is physiological antagonist of neuromuscular blockers but it has a slow onset and limited effect. A novel drug 'sugammadex' effects via decapsulating of steroid compound neuromoscular blockers such as rokuronium and vecuronium. It is a chemical antagonist of steroid compound neuromuscular blockers Severeal studies has demonstrated that sugammadex is more effective than neostigmine in terms of neuromuscular recovery previously. In practice, better recovery conditions with sugammadex has bring to mind that this drug may have central nervous system effects. We prepared this study to evaluate the effects of sugammadex on BIS values that is a supplement parameter for consciousness. We performed this study on patients who will undergo intracranial, supratentorial tumor excision procedure. In this study 50 µg/ kg neostigmine has administered for one group ( Group N, n=30) and 2 mg/kg sugammadex has administered to other group ( Group S, n= 30 ) and TOF and BIS recordings has made simultaneously. It has been detected that duration of reaching to BIS level 80 was shorter in Group S but BIS levels were higher in Group N at the time of TOF %90 . It is suggested that this rapid increase at BIS levels in Group S was seconder to increasing of the neuromuscular activity. In conclusion it may be expressed that sugammadex causes a rapid recovery. This is critically important for neorosurgery patients. Sugammadex usage has been favoured on this patient population but more studies are required for dedicating a relationship between sugammadex and consciousness.