Erişkin hastalarda epidural yolla yapılan triamsinolon ve betametazon enjeksiyonunun kan şekerine etkisi ve VAS skoru yönünden karşılaştırılması
Comparison of epidurally injected triamcinolone and betamethasone in terms of blood glucose levels and VAS scores in adults
- Tez No: 374882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda diabeti olmayan ve kronik bel, bacak ağrısı çeken erişkin hastalara epidural yöntemle analjezi sağlamak amacıyla kullanılan iki farklı steroid preperatının kan şekeri ve ağrı profili üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaşları 18–65 arasında değişen, ASA I-II sınıflamasına giren non-diabetik 60 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele 30'arlı iki gruba ayrıldı; Grup I: Betametazon 6 mg + % 0.5 10 mg bupivakain (toplam 5 cc olacak şekilde salin ile sulandırıldı) uygulanan Grup II: Triamsinolon 40 mg + % 0.5 10 mg bupivakain (toplam 5 cc olacak şekilde salin ile sulandırıldı) uygulanan İşlem süresince kalp hızı, ortalama arter basınçları ve periferik oksijen saturasyonu devamlı izlendi. İşlem öncesi tüm hastaların kan şekeri ölçümü İME marka glukometre cihazı ile parmak ucundan bakılarak kaydedildi ve işlem öncesi hastaların VAS skorları kaydedildi. Epidural enjeksiyon her iki grupta da, her çalışma grubu için en az 10 başarılı deneme yapan tez asistanı tarafından yapıldı. Hastaların VAS değerleri ve parmak ucu kan şekeri değerleri preoperatif, işlem sonrası 2. 4. 6. 48. saatte, 2. hafta ve 1. ayda kaydedildi. Ayrıca hemodinamik parametreleri enjeksiyon öncesi, enjeksiyon sonrası 5. ve 10. 15. 20. 25. 30. dakikada kaydedildi. İşlem sonrası 1. ayda hastalarda memnuniyet skalası bakıldı. Bulgular: Grupların demografik özellikleri ve ASA sınıflaması benzerdi (p>0.05). Hastaların hem grup 1'de hem de grup 2'de VAS değerlerinin başlangıç VAS değeri ile karşılaştırılmasında tüm zamanlarda VAS değerinde istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0.05). Hastalarda kan şekeri değerlerinin gruplar arası karşılaştırmasında enjeksiyon sonrası 2. ve 4. saatlerde kan şekeri değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (sırasıyla; p=0.047 ve p=0.015). Buna göre Grup 1'de 2. ve 4. saatteki kan şekeri değerleri Grup 2'de aynı saatlerdeki değerlere göre daha yüksekti. Hasta memnuniyet skalasının gruplar arası karşılaştırılması istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.704). Sonuç: Epidural betametazon+ lokal anestezik ve epidural triamsinolon+lokal anestezik enjeksiyonları ayrı ayrı değerlendirildiğinde radikülopatiye bağlı kronik bel ve bacak ağrısı semptomlarının giderilmesinde her ikisinin de etkin olduğu bulundu. Gruplar arası karşılaştırma yapıldığında ise epidural betametazon+ lokal anestezik enjeksiyonunun işlemden sonraki erken dönemde daha etkili olduğu, epidural triamsinolon+ lokal anestezik enjeksiyonunun işlemden sonraki geç dönemde daha etkili olduğu bulundu. Epidural betametazon+ lokal anestezik enjeksiyonunun kan şekeri üzerine etkisi değerlendirildiğinde erken dönemde kan şekerini anlamlı şekilde artırdığı ancak sonraki ölçümlerde kan şekeri yüksekliğinin herhangi bir müdahale gerektirmediği bulundu. Epidural triamsinolon+ lokal anestezik enjeksiyonunun kan şekerinde anlamlı değişikliğe neden olmadığı gösterildi. Epidural triamsinolon+ lokal anestezik enjeksiyonunun betametazona göre daha az kan şekeri düzensizliğine neden olduğunu bu nedenle hem diabetik hem nondiabetik hastalarda daha çok tercih edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim of the Study: The aim of this study is to compare the effects of two different steroid preparat on blood glucose and pain profile for non-diabetic, chronic low back and leg pain sufferer adult patients with the use of epidural method providing analgesia. Material and Method: ASA I-II classified non-diabetic 60 patients ranging between 18 to 65 years old were involved into this study. Patients were randomly divided into two groups of 30 people. Group I: Betamethasone 6 mg + % 0.5 10 mg bupivacaine (diluted with saline for totally 5cc) applied group Group II: Triamcinolone 40 mg + % 0.5 10 mg bupivacaine (diluted with saline for totally 5cc) applied group During the operation process, heart rate, average arterial pressure and peripheral oxygen saturation were continuously observed. Before the operation, blood glucose was measured from fingertip with IME brand device and, both blood glucose results and VAS scores of the patients were recorded. Epidural injection was made by thesis assistant who made at least ten successful assays for each study groups in each two groups. VAS scores and fingertip blood glucose results of patients were recorded before operation, after the surgery for second, fourth, sixth and forty-eight hour, second week and first month. Additionally, hemodynamic parameters were recorded before injection, during fifth and tenth minutes and in the fifteenth, twenty, twentyfifth and thirty minutes after injection. In the first month after the operation, satisfaction scale was analysed for patients. Findings: Demographic features of groups and ASA classification were similar (p>0.05). In the comparison of VAS values with initial VAS values of patients for both group 1 and group 2, there was statistically significant difference in VAS values for all time-points (p0.05). When the blood glucose values were compared between group 1 and 2 patients, there was statistically significant difference at second and fourth hour after the injection (respectively p=0.047 and p=0.015). Blood glucose values at the second and fourth hours were high for the group 1 according to the other group in the same time-points. In the sense of patient satisfaction scale, statistically significant difference cannot be observed in the comparison of groups (p=0.704). Conclusion: When the epidural betamethasone + local anaesthetic and epidural triamcinolone + local anaesthetic injections are evaluated separately, it is observed that both of them are effective for the cure of radiculopathy chronic low back and leg pain. When the comparison is made between two groups, it is seen that epidural betamethasone + local analgesic injection is more effective in the early period after the operation. On the other hand, epidural triamcinolone + local anaesthetic injection is observed as more effective in the later period after the operation. Furthermore, the effects of epidural betamethasone + local anaesthetic injection on blood glucose is evaluated and seen that in the early period the injection significantly increase the blood glucose level but later measurements showed that there is no need for intervention for the high blood glucose level. Moreover, it is found that epidural triamcinolone + local anaesthetic injection do not cause any significant changes in blood glucose. We thought that epidural triamcinolone + local anaesthetic injection causes less blood glucose disorders according to betamethasone, and for this reason, it may be more preferable for both diabetic and non-diabetic patients.