Adriamisin ilişkili deneysel nefrotik sendrom modelinde oktreotidin serbest oksijen radikalleri aracılığıyla böbrek patolojisi üzerine olan etkisi
The effect of octreotide on adriamycin induced experimental nephrotic syndrome model on renal pathology through oxygen free radicals
- Tez No: 374905
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Nefrotik sendrom (NS) oluşum nedeni tam olarak aydınlatılamamış, ancak serbest oksijen radikalleri (ROS) ve antioksidan koruyucu mekanizmalar arası dengesizliğin patogenezde önemli olduğu düşünülmektedir. Somatostatinler vücutta doğal olarak bulunan ve birçok fizyolojik fonksiyonun düzenlenmesinde rol alan nöropeptidlerdir. Bir somatostatin analoğu olan oktreotidinin (OCT) oksidatif organ hasarında faydalı antioksidan etkileri bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı adriamisin (ADR) ile oluşturulan deneysel NS modelinde, etyopatogenezde yer alan ROS üzerine OCT'nin etkisini araştırmak ve yeni tedavi seçenekleri ortaya sunmaktır. Yöntem: Yirmi dört adet non-üremik wistar albino erkek sıçan 3 gruba ayrıldı. Başlangıç günü (0. Gün): Kontrol grubuna %0.9 NaCl 2 cc (im); Nefrotik sendrom grubuna Adriamisin 5mg/kg (iv); Nefrotik sendrom tedavi grubuna (ADR+OCT) Adriamisin 5mg/kg (iv) ve Oktreotid 200 mcg/kg (im) uygulandı. Gruplar 21 günün sonunda 24 saatlik idrar örneği toplandıktan sonra intrakardiyak ponksiyonla kan örnekleri alınarak sakrifiye edildi. Kan kreatinin düzeyi ve 24 saatlik idrar örneklerinden proteinüri düzeyleri ölçüldü. Böbreklerden birisi histolojik değerlendirme için % 10 formalinle sabitlendi, diğeri doku enzim düzeyleri çalışılmak üzere saklandı. Lipid peroksidasyon ürünleri ve antioksidan enzim düzeyleri böbrek dokusundan ve plazmadan çalışıldı. Eritrosit içi ve doku katalaz, Tiobarbitürik asit reaktif substans (TBARS) düzeyleri bakıldı. Histolojik olarak hematoksilen-eosin boyası uygulandı. Örnekler grup bilgisi olmadan aynı patolog tarafından inflamasyon, rejenerasyon ve dejenerasyon açısından semikantitatif olarak değerlendirildi. İstatistiki değerlendirmede nonparametrik testler (Kruskall Wallis, Man Witney U testi) kullanıldı. P< 0.05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: İdrar protein atılımı NS grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı daha yüksek, tedavi grubunda NS grubuna göre istatiksel olarak anlamlı daha düşük bulunmuştur. Plazma kreatinin değerleri açısından, NS grubunda ve tedavi grubunda kontrol grubuna göre istatiksel anlamlı bir fark yoktu. Kreatinin düzeyleri her 3 grupta da benzerdir. Eritrosit içi katalaz ve TBARs değerlerinde 3 grup için de anlamlı bir farklılık yoktur. Böbrek dokusunda TBARs, NS grubunda kontrol grubuna göre artmış, tedavi grubunda NS grubuna göre azalmıştı. Ancak bu fark istatiksel olarak anlamlı değildi. Böbrek dokusu katalaz düzeyi NS grubunda kontrol grubuna göre istatiksel anlamlı olarak azalmış, tedavi grubunda NS grubuna göre istatiksel anlamlı artmış saptandı. Böbreğin histolojik olarak değerlendirilmesinde tubul ve interstisyel yapılarda 3 grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Glomerüler patoloji skoru, NS grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak artmış, tedavi grubunda NS grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır. Çıkarsama: Adriamisine bağlı oluşan NS' de doku antioksidan kapasitesinin anlamlı olarak azalması histolojik olarak glomeruler patoloji ile birliktelik göstermektedir. Oktreotid tedavisi böbrek dokusu antioksidan düzeylerini ve histolojisini kısmen düzeltmektedir. Eritrosit içi ROS düzeyleri bu tedaviden daha az etkilenmektedir. Bu alanda OCT yeni bir tedavi seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The nephrotic syndrome (NS) has not been fully clarified, but the free oxygen radicals (ROS) and the antioxidant protective mechanisms thought to be important in the pathogenesis. Somatostatins are found as neuropeptide structures naturally in the body and involved in the regulation of many physiological functions. Octreotid (OCT) which is a somatostatin analogue has been reported having beneficial antioxidant effects on oxidative organ damage. The aim of this study was to investigate the effect of OCT on ROS which take place in the ethyopathogenesis of NS, in the experimental NS model induced by adriamycin, and to provide new treatment options. Methods: Twenty-four non-uremic Wistar albino male rats weighing 200-250 grams were divided into 3 groups. At the beginning (Day 0): Control group, 0.9% NaCl 2 cc (im); Nephrotic syndrome group: Adriamycin 5mg/kg (iv), Nephrotic syndrome treatment group (ADR + OCT): Adriamycin 5mg/kg (iv) and Octreotide 200 mcg/kg (im) was administered. At the end of 21 days: 24-hour urine sample collected and rats were sacrificed after the intracardiac puncture by taking blood samples. Creatinine and protein levels were measured in 24-hour urine samples. One of the kidneys fixed by 5% formalin for histological evaluation and the other is reserved for analyzing tissue enzyme levels. Lipid peroxidation and antioxidant enzyme levels were studied in renal tissue and plasma. Erythrocyte and tissue catalase, thiobarbituric acid reactive substance (TBARS) were measured. Histologically, hematoxylin-eosin (HαE) dye was applied. Cross-sections were evaluated semi-quantitatively for inflammation, regeneration and degeneration by the same pathologist blindly. Statistical evaluation, nonparametric tests (Kruskal Wallis, Man Whitney U test).