Sütten kesim holstein buzağılarda organik krom, organik çinko ve organik selenyum'un zamana bağlı kana geçiş düzeylerinin belirlenmesi
Transition values of organic chromium, organic zinc and organic selenium to blood vein depends on time in weaning holstein calves
  1. Tez No: 374938
  2. Yazar: MAHMUT EMİR DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM, YRD. DOÇ. DR. CANGİR UYARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Krom, Çinko ve Selenyum genç hayvanların büyümesi ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için esansiyel özellikte olan minerallerdir. Bu özelliklerinden dolayı bu minerallerin özellikle yararlanım düzeyi oldukça yüksek olan organik formlarının buzağı yemlerine ek olarak kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Yapılan bu çalışmada sütten kesim buzağılara su ile birlikte oral olarak organik krom, organik çinko ve organik selenyum içirildi ve zamana bağlı olarak kan ve dışkıdaki seviyeleri ölçüldü. Araştırmada dört gruba ayrılmış (kontrol, krom 0,5 gr, çinko 0,5 gr, selenyum 0,5 gr) 40 adet, 75-90 günlük yaşta, Holştayn buzağı kullanıldı. Araştırmanın başladığı günden sekiz saat önce buzağıların önünden yemler kaldırıldı. Sonrasında grubuna göre bütün hayvanlara mineraller verildi, kontrol grubundaki buzağılara ise sadece su içirildi. Mineral ve su içirilmesinden sonraki 30 dakika, 1., 2., 3., 4., 5., 6., 12. ve 24. saatlerde jugular venden kan örneği; 4., 6., 8., 12., 24., 48. ve 72. saatlerde ise rektumdan dışkı örneği alındı. Çalışmaya başlanılan 5. saat sonunda buzağılara tekrar yem verildi. Kanlardan serum ve plazma örnekleri elde edildi. Serum ve plazma örneklerinde ALT, AST, GGT, Glikoz, Total Kolesterol, Trigliserit, Total Protein, Krom, Çinko ve Selenyum düzeyleri belirlendi. Ayrıca hayvanların tükettikleri kaba ve konsantre yemlerde ve alman dışkı örneklerinde yine Krom, Çinko ve Selenyum analizi yapıldı. Krom grubunda hayvanlara verilen kromun 1. saatten itibaren kana geçmeye başladığı 6. saatte pik yaptığı 24. saatte ise tekrar düşmeye başladığı ancak yine de nispeten yüksek seyrettiği ve kontrol grubundaki seviyelere inmediği kan ve dışkı krom ölçümlerinde belirlenmiştir. Çinko grubunda hayvanlara verilen çinkonun kısa sürede kana geçip 24 saat gibi uzun bir süre kanda yüksek seyretmesi, dışkıda ise 48 saate kadar yüksek bulunması ilk 12 saat içerisinde ani pikler yapmadığı kan ve dışkı çinko ölçümlerinde belirlenmiştir. Selenyum grubunda hayvanlara verilen selenyumun 1. saatten itibaren kana geçmeye başladığı 24 saat boyunca bu seviyeyi koruduğu, dışkıda ise 24. saate kadar önemli düzeyde artmadığı kan ve dışkı selenyum ölçümlerinde belirlenmiştir. Sonuç olarak sütten yeni kesilmiş olan buzağılarda bu üç mineralin organik formunun oral yolla verilmesinden kısa süre sonra kanda hızla yükselmesi ve yemden yeme ek bir takviye yapılmamasına rağmen 24 saat gibi uzun süre kanda yüksek seyretmesi gibi bulgular biyoyararlanım düzeylerinin yüksek olduğu görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Chromium, Zinc and Selenium are the essential minerals for the growth and immune system development of young animals. For this reason the use of organic forms of these minerals is becoming popular as a feed additives in calf feed as bioavailability of organic minerals is very high. In this study organic chromium, Zinc and Selenium were orally drenched with water to the weaned calves and concentration level of these minerals were determined in the blood and feces at specific intervals. A total 40 Holstein calves of 75-90 days old were used in this study which were divided into four groups (Control, 0.5 g Chromium, 0.5 g Zinc and 0.5 g Selenium). Feed was withdrawn from the calves eight hours before the beginning of study. Then, all the animals were drenched the respective treatment while control was just drenched with water only. Blood samples were collected from the jugular vein at 30 minutes, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12 and 24 hours after the drenching of treatments and fecal samples from the rectum were obtained at 4, 6, 8,12, 24,48 and 72 hours after the treatments. Feed was resumed to the calves 5 hours after the drenching of treatments. Serum and plasma were separated from the blood to determine ALT, AST,GGT, Glucose, Total Cholesterol, Triglycerides, Total Protein, Chromium, Zinc and Selenium. Roughages and concentrates feed consumed by the animals and feces were analysed for Chromium, Zinc and Selenium contents. In Chromium group animals the absorption of Cr was beginning at 1 hour postdrenching and reaching at peak level in 6 hours and then declining after 24 hours but Cr level remains relatively higher than the beginning levels.The Cr level was relatively higher in blood and feces of treatment groups as compared to control group. In Zn group animals the absorption of Zn was rapid and reamined at higher levels in blood for 24 hours and 48 hours in feces. Rapid peaks were not observed in the first 12 hours for Zn levels in blood and feces. In Se group the absorption of Se was started after 1 hour and remained constant up to 24 hours while no significant increase was seen in feces up to 24 hours. In conclusion, oral administration of these organic minerals to the the newly weaned calves resulted in increased bood levels of these minerals rapidly and remained at higher levels for long time (24 hours) which depicted the higher bioavailabilty of these minerals although there was no supplementation of these minerals in the feed as feed additive.