Periferik sinir kesilerinde sitikolin uygulamasının koruyucu etki mekanizmalarının araştırılması
Investigation of the protective effects of citicoline on peripheral nerve injuries
- Tez No: 374954
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
CDP-kolin (sitikolin), fosfolipid metabolizmasında yer alan önemli bir endojen metabolittir. Nöral iyileşmede, iskemik nöral hastalıklarda, nörodejeneratif hastalıklarda, nöropatik ağrıda, bazı kardiyovasküler ve endokrin hastalıklarda yararları bilinmektedir. MMP ve TIMP, hücre dışı matriksin remodelizasyonunda anahtar role sahip proteinlerdir. Bu çalışmada CDP-kolinin, siyatik sinirin transseksiyon-sütürasyon modeliyle oluşturulan nöral hasar sonrası bu moleküller üzerindeki etkisi araştırıldı. Çalışmada 108 adet Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Hayvanlar eşit sayıda üç gruba ayrıldı. Birinci grupta sağ siyatik sinir cerrahi olarak ortaya kondu ancak transseksiyon ve enjeksiyon yapılmadı (Sham grubu). İkinci ve üçüncü gruplarda sağ siyatik sinire transseksiyon ve sütürasyon uygulandı. İkinci grupta 3 ml salin, üçüncü grupta 0,3 ml CDP-kolin işlem gününde intraperitoneal olarak enjekte edildi. Her grup üçer alt gruba ayrılarak işlemin 1. 3. ve 7. günlerinde sağ siyatik sinirler eksize edildi. Hayvanların yarısına eksizyondan önce anatomik çalışma amacıyla perfüzyon işlemi yapıldı. Alınan siyatik sinir örneklerinde Western blot yöntemi ile aktin, MMP-9, MMP-2, TIMP-1 ve TIMP-3 protein konsantrasyonlarına ve Zimografi yöntemiyle MMP-9 ve MMP-2 aktivitelerine bakıldı. Aynı zamanda anatomik olarak akson iyileşmesi incelendi. MMP-9 ve MMP-2 miktarları ve aktiviteleri siyatik sinir hasarını takip eden 1. günde Salin ve CDP-kolin gruplarında Sham grubuna göre anlamlı olarak artarken, 3. ve 7.
Özet (Çeviri)
CDP-choline (citicoline) is an endogenous metabolite which plays an important role in phospholipid metabolism. It has known beneficial effects in neural trauma, ischemic conditions such as stroke and cerebral infarcts, neurodegenerative conditions such as Alzheimer's or Parkinson's disease, and neuropathic pain, as well as various cardiovascular and endocrine diseases. MMPs and TIMPs are key molecules in the remodelling of the extracellular matrix. In the current study, the effect of CDP-choline on these molecules after sciatic nerve injury in the transsection-suturation model in rats was evaluated. 108 Wistar albino male rats were included in the study. Rats were divided into three groups of equal quantities. The first group was composed of rats whose right sciatic nerves were surgically exposed but no transsection or injection was made (the Sham group). The rats in the second and third groups underwent transsection and immediate primary suturation of the right sciatic nerve. 3 ml of normal saline and 0.3 ml of CDP-choline were injected intraperitoneally to rats in the second (the Saline group) and the third (the CDP-choline group) groups, respectively, at the sime time with the intervention. Each group was further divided into 3 subgroups, of which the right sciatic nerves were excised at the 1st, 3rd and 7th days after the initial intervention. Half of the animals underwent perfusion process for the purpose of anatomic study. The sciatic nerve specimens were then analyzed with the Western blot technique for levels of MMP-9, MMP-2, TIMP-1, TIMP-3, and actin and with Zymography method for MMP-9 and MMP-2 activities. Axonal regeneration was also studied anatomically.