Patellofemoral ağrı sendromunda hareketle mobilizasyon ve bantlamanın ağrı, fonksiyon ve denge üzerine kısa dönem etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of short term effects of mobilisation with movement and taping on pain, function and balance in patients with patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 375021
  2. Yazar: SERDAR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma patellofemoral ağrı sendromlu (PFAS) hastalarda hereketle mobilizasyon ve bantlamanın ağrı, fonksiyon ve denge üzerine kısa dönem etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya tek taraflı PFAS tanısı konmuş 35 kadın hasta dahil edildi. Rastgele seçim yöntemiyle 2 guba ayrılan hastalardan I. gruptaki (n=18, 37.5±7.8 yıl) hastalara; Mulligan Hareketle Mobilizasyon (MHM) tekniğinin iki yaklaşımı (traksiyonla birlikte düz bacak kaldırma, tibial kaydırma) ve egzersiz tedavisi, II. gruptaki (n=17, 36.7±7.8 yıl) hastalara; Kinezyo bantlama ve egzersiz tedavisi uygulandı. Her iki grup 2 hafta süreyle haftada 2 defa olmak üzere, 4 seans tedaviye alındı. Dört seanslık tedavi ile birlikte hastalar 6 haftalık ev egzersiz programıyla takip edildi. Tüm hastalar tedavi öncesi, ilk tedaviden 45 dakika sonra, 2 hafta süren 4 seanslık tedavi bitiminde ve 6 hafta sonra değerlendirildi. Olguların demografik bilgileri kaydedildi. Tüm hastalara ağrı (Visual Anolag Skala), Hamstring kası esnekliği, diz fleksiyon eklem hareket açıklığı, fonksiyonel değerlendirmeler kapsamında; 10 metre yürüme, 10 basamak merdiven inme-çıkma, zamanlı kalk yürü testi, Kujala patellofemoral skorlama sistemi ve Y denge testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the short time effects of mobilization with movement (MWM) and taping on pain, function and balance in patients with patellofemoral pain syndrome (PFAS). 35 female patients diagnosed with unilateral PFAS included in this study. Patients were randomized into two groups and for the first group (n=18, 37.5±7.8 years) we applied two different approaches (straight leg raise with traction, tibial gliding) of Mulligan Mobilisation with Movement (MWM) and exercise therapy, for the second group (n=17, 36.7±7.8 years) we applied Kinesio taping with exercise therapy. Both groups received 2 weeks (2 sessions per week) of therapy. Together with 4 session of therapy, the patients were followed also with a 6 week exercise program. Assessments were done respectively; before therapy, 45 minutes after the first session, at the end of 2 weeks therapy and finally at the end of 6 weeks. Demographic information of data was recorded. All patients were evaluated for pain (Visual Analog Scale), Hamstring muscle flexibility, Knee flexion range of motion and for the functional assessments; 10 mt walking, 10 steps up-down, timed up and go, Y balance test, and Kujala patellofemoral scoring system.