Patellofemoral ağrı sendromunda kor stabilizasyon egzersizlerinin fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of core stabilization exercises on functionality in patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 789370
  2. Yazar: CEREN DEMİRTAŞ BAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, patellofemoral ağrı sendromuna sahip bireylerde kor stabilizasyon egzersizlerinin fonksiyonellik üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya patellofemoral ağrı sendromuna sahip 33 gönüllü katılımcı dahil edildi. Katılımcılar rastgele; konvansiyonel (grup 1); geleneksel egzersiz (n=17) ve kor (grup 2); konvansiyonel egzersizlere ek olarak kor ve kalça egzersizlerinin verildiği gruplara yerleştirildi. Tüm katılımcılara görsel analog, kujala, gövde öne fileksiyon, hamstring kas esnekliği, otur-uzan, Q açısı, normal eklem hareketi, mcgill stabilizasyon, zamanlı kalk yürü, tek bacak sıçrama, y balance, fonksiyonel kuvvet, corbin postür, ayak postür index değerlendirmeleri yapıldı. Katılımcılarla haftada 1 gün fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapılırken, haftada 2 gün ev egzersiz programı olarak tedavi 4 hafta boyunca takip edildi. Çalışmada tedavi öncesi ve sonrası ölçümler, demografik ölçümlerin gruplara göre karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi, ölçümlerin ön test-son test karşılaştırması Tekrarlı ANOVA testi, gruplar ile kategorik değişkenlerin ilişkisinde Kikare testi ve Fisher Exact testi kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda; PFAS için kor stabilizasyon egzersizleri bireylerin tedavisinde daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of core stabilization exercises on functionality in individuals with patellofemoral pain syndrome. 33 volunteer participants with patellofemoral pain syndrome were included in the study. Participants randomly: conventional (group 1); traditional exercise (n=17) and core (group 2); were placed in groups where core and hip exercises were given in addition to traditional exercises. Visual analog, kujala, trunk forward flexion, hamstring muscle flexibility, sit-reach, Q angle, normal joint movement, mcgill stabilization, timed get up and walk, leg jump, y balance, functional strength, corbin posture, foot posture index were evaluated for all participants. While the participants exercised with a physiotherapist once a week, the treatment was followed for 4 weeks as a home exercise program 2 days a week. In the study, pre- and post-treatment measurements, independent groups test for comparison of demographic measurements according to groups, pre-test-post-test comparison of measurements, repeated ANOVA test, Chi-square test and Fisher Exact test were used for the relationship between groups and categorical variables. As a result of the study; Core stabilization exercises for PFAS gave better results in the treatment of individuals.