Çok amaçlı bir anahtarlama devresinin geliştirilmesi
Development of a multifunction switching circuit
  1. Tez No: 375053
  2. Yazar: ABDULLAH SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada güç elektroniği uygulamalarında kullanılabilecek çok amaçlı birdönüştürücü devresi altyapısının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilmesiamaçlanan devre, farklı topolojilerin hızla denenebilmesine olanak tanıyan, aynızamanda lisans ve yüksek lisans programlarında laboratuar çalışmalarında dakullanılabilecektir. Planlanan altyapıda mikroişlemci sayesinde anahtarlamaişaretleri üretilmekte, bu işaretler akıllı güç modüllerindeki uygun sayıdakiyarıiletkeni anahtarlamaktadır. Dışarıdan bağlanan çevre elemanları ile bir çoktopoloji çalıştırılabilmektedir.Tasarlanan devrede klasik düşüren (buck), yükselten (boost), yarı köprü ve tamköprü DA/DA dönüştürücüler çalıştırılabilmektedir. Ayrıca, yine çevre elemanlarınıneklenmesiyle DGM evirici veya doğrultucu devreleri de elde edilebilmektedirAnahtar Kelimeler : Darbe Genişlik Modülasyonu, DA-DA Doğrultucular, Akıllı Güç Modülü
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to develop a multifunction converter circuit that can beused in power electronic applications. The circuit enables the user to test differenttopologies quickly. It can also be used in undergraduate and graduate programpower electronics experiments. Switching signals are generated by a microcontrollerand these signals are used to switch appropriate number of power semiconductors ofan intelligent power module. Several topologies can be obtained by adding externalcomponents to the circuit.Classical buck, boost, half-bridge and full-bridge DC-DC converters can be operatedin the designed circuit. Also, by adding proper peripheral components PWM inverterand PWM rectifier can be obtained.Key Words : PWM, DC/DC Converters, Intelligent Power Modules