Bazı aromatik metansülfonilhidrazon türevleri ile Ni(II), Pd(II) ve Pt(II) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve antibakteriyel aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and antibacterial activities of some aromatic methanesulfonylhydrazone derivatives and their Ni(II), Pd(II) and Pt(II) complexes
  1. Tez No: 375052
  2. Yazar: NESRİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN ÖZDEMİR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada metansülfonik asit hidrazit ile bundan türetilen salisilaldehit metansülfonilhidrazon (salmsh), 2-hidroksiasetofenon metansülfonilhidrazon (afmsh), 2-hidroksi-3-metoksibenzaldehitmetansülfonil hidrazon (o-vanmsh) bileşikleri sentezlenmiştir. Metansülfonilhidrazon türevlerinin yapıları element analiz ve spektroskopik metodlarla (FT-IR, 1H-NMR, UV-vis) karekterize edilmiştir. Metansülfonilhidrazonların kompleksleri [ML2] (M=Ni(II), Pd(II) ve Pt(II)) genel formülüne sahiptir yapıları; element analizi, FTIR, LC/MS spektrumu, manyetik duyarlık, molar iletkenlik yöntemleri kullanarak belirlenmiştir. Kompleksler monomerik yapıdadır ve karedüzlem koordinasyona sahiptir. Bileşiklerin, gram pozitif: Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, ve gram negatif: Pseudomonos aeruginosa, Escherichia coli bakterilerine karşı antibakteriyel aktiviteleri mikrodilusyon ve disk difüzyon yöntemine göre belirlenmiştir Genel olarak komplekslerin antibakteriyel aktivitelerinin ligantlardan daha aktif çıktığı gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Hidrazit, sülfonil hidrazon, Ni(II), Pd(II) ve Pt(II)
Özet (Çeviri)
In this work, methanesulfonic acid hydrazide and its derivatives salicylaldehydemethanesulfonylhydrazone (salmsh), 2-hydroxyasetophenone methanesulfonylhydrazone(afmsh), 2-hidroxy-3-metoxybenzaldehydemethan sulfonylhydrazone (o-vanmsh) have been synthesized. The structures of methanesulfonylhydrazone derivatives have been characterized by elemental analysis and spectroscopic methods ( FTIR, 1H-NMR.UV-vis). Complexes of methanesulfonylhydrazone derivatives have general formule ,as [ML2] (M=Ni(II), Pd(II) and Pt(II)) and their structures have been determined by using elemental analysis, FTIR, LC/MS spectra, magnetic susceptibiliy and molar conductivity methods. The antibacterial activities of the compounds have been determined in vitro against gram positive bacteria; Staphylococcus aureus ATCC 25923, Bacillus cereus RSKK 709,, and gram negative bacteria; Pseudomonos aeruginosa ATCC 27853, Escherichia coli ATCC 35268 by paper disc diffusion and microdilution methods. In General; antibacterial activities of complexes were observed more active than ligands.Key Words : Hydrazide, sulfonylhydrazone, Ni(II), Pt(II) and Pd(II) complexes, antibacterial activite.