Anemisi olmayan diyabetik hastalarda RDW ile diyabetik mikrovasküler komplikasyon ilişkisi
Microvascular complications relationship between RDW in diabetic patients without anemi
  1. Tez No: 375098
  2. Yazar: EMEL ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ:Diyabetes mellitus (DM) böbrek, göz, periferik sinirler ve mikro-makrovasküler sistemlerde komplikasyonlara yol açan kronik hiperglisemi ile karakterize kompleks bir hastalıktır. Komplikasyonları ve tedavi süreci nedeni ile hem birey hem de toplum için büyük bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, diyabetik mikrovasküler komplikasyonlar ile ve glisemik kontrol ile RDW arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve ek olarak diyabetik hastalarda mikrovasküler komplikasyon riskini gösteren bir belirteç olarak kullanılabilirliğini tartışmaktır. Mikrovasküler komplikasyonlar önemli morbidite ve mortalite sebebi olduğundan çalışma sonucunda RDW yüksekliği ile arasında ilişki saptanırsa tanıda erken komplikasyon göstergesi olarak kullanılabilecektir. Mikrovasküler komplikasyonların erkenden tanınıp önlem alınması sağlanacaktır. Bu durumun hastaların yaşam süresini ve kalitesini arttırmaya katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 200 Diyabet tanısı olan hastalarda retrospektif dosya taraması yapılmıştır. Anemisi olmayan diyabet tanısı olan hastaların dosyaları incelendi. RDW, Hgb, kreatin, mikrovasküler komplikasyon (retinopati, nefropati, nöropati sırasıyla göz muayenesi,24 saatik idrar ve EMG ile değerlendirildi) bilgileri toplandı. Diyabet tanısı olan hastalar, diyabet regülasyonu açısından HbA1c düzeylerine göre 2 gruba bölündü (HbA1c≤7, HbA1c>7). BULGULAR: Diyabetik grubunun RDW ortalaması (16,1. ± 2,07 ) RDW'nin normal aralık değerinin üzerindeydi. Diyabetik retinopatisi olanlar ve olmayanlar arasında ortalama RDW değerleri arasında anlamlı fark yoktu (16,40±2,13 vs 15,93±2,01; p>0.05). Diyabetik nefropatisi olanlar ve olmayanlar arasında ortalama RDW değerleri arasında anlamlı ilişki mevcuttu (17,30±1,54 vs 15,08±1,92; p< 0.05). Diyabetik nöroppatisi olanlar ve olmayanlar arasında ortalama RDW değerleri arasında anlamlı ilişki mevcuttu(17,26±1,144 vs 14,97±1,98 ; p< 0.05).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Diabetes mellitus is a complex illness that cause complications in kidney, eye, periheral nerves and micro-macrovascular systems and being cronic hyperglysemia. Because of complications and treatment process, it emerges in terms of both person and society as major health problem. AİM: The aim of this study, it evaluates the relationship between glysemic control and RDW and in addition to discuss avalibility of as a marker the risk of microvascular complications in diabetic patients. Microvascular complications are the cause of significant morbidity and the mortality, for this reason, if the end of study detects the relationship between high RDW it may be used as an indicator of early diagnosis of complications.It will be provided early diagnosis and taken precaution in microvascular complications. In this case, we believe that will contribute to improving the quality of life and the survival time of patients. MATERİALS AND METHODS: 200 patients with the diagnosis of diabetes was carried out retrospective file scanning. The file of patients who have not anemia and have diagnosed with diabetes was searched. RDW, Hgb, creatin, microvascular complications (rethinopathy, nefropathy, neuropathy were assessed by optometry, 24-hour urine and EMG) collected. Patients diagnosed with diabetes, for regulation were divided into 2 groups according to their level of HbA1c (HbA1c≤7, HbA1c>7). FINDINGS: RDW average of the diabetic group (16.1 . ± 2.07 ) was above the normal. Patients with diabetic retinopathy and those without was no significant difference between the mean of RDW (16,40±2,13 vs 15,93±2,01; p>0.05). Patients with diabetic nefropathy and neuropathy and those without was was a significant relationship respectively with the mean of RDW (17,30±1,54 vs 15,08±1,92; p< 0.05)(17,26±1,144 vs 14,97±1,98 ; p< 0.05).