Anemisi olmayan tip 2 diyabetik hastalarda RWD ile HBA1C arasındaki ilişki
Association between RDW and HBA1C with non-anemic TYPE 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 414813
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ: Diyabetes mellitus (DM) böbrek, göz, periferik sinirler ve mikro-makrovasküler sistemlerde komplikasyonlara yol açan kronik hiperglisemi ile karakterize kompleks bir hastalıktır. Komplikasyonları ve tedavi süreci nedeni ile hem birey hem de toplum için büyük bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, glisemik kontrolün göstergesi olan HbA1c ile RDW arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve ek olarak diyabetik hastalarda mikrovasküler kompli-kasyon riskini gösteren bir belirteç olarak kullanılabilirliğini tartışmaktır. Mikrovasküler komplikasyonlar önemli morbidite ve mortalite sebebi olduğundan çalışma sonucunda RDW yüksekliği ile arasında ilişki saptanırsa tanıda erken komplikasyon göstergesi olarak kullanı-labilecektir. Mikrovasküler komplikasyonların erkenden tanınıp önlem alınması sağlanacaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 310 diyabetik hasta ve 328 saglıklı kontrol alındı. Retrospektif dosya taraması yapılmıştır. Anemisi olmayan diaybet tanısı olan hastaların dos-yaları incelendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: DiabetesMellitus (DM) is a complex disease charecterized by chronic hyperglicemia which causes complications on microvascular and macrovascular systems at kidney, retina and peripheral nerves. DM is a big health problem because of complications and therapy for patients and public. AIM/HYPOTHESIS: This study aims to investigate whether there is association between RDW and HbA1c which indicates glycemic control. Additional aim is to discuss RDW as a marker of DM complications. Especially microvascular complications are important at morbidity and mortality in DM patients. Wehypo the sethatif the study shows association between RDW andcomplications, RDW can be used for early diagnose of complications. MATERIAL AND METHOD: This study included 310 diabetic patients and 328 healthy control. All patients were investigated for anemia, RDW, HbA1c, creatin, macrovascular and microvascula rcomplications (retinopathy, nephropathy, neuropathy which are investigated by retina examination, 24-h urine/spot urine and electroneuromyography (EMG) in order.